Wkład finansowy chińskiego funduszu to około 84 mln dolarów w trzy polskie projekty wiatrowe.

Jest to druga umowa podpisana przez założony na początku 2014 r. China-CEE Fund. Fundusz dysponuje 500 mln dolarów, które planuje zainwestować w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższych 2–3 lat w projekty infrastrukturalne, w tym energetyczne i telekomunikacyjne, a także w produkcję specjalistyczną. Średni horyzont inwestycyjny funduszu wynosi 7 lat.

Fundusz sfinalizował wstępną inwestycję, stając się wraz z firmą Enlight udziałowcem większościowym elektrowni wiatrowej o mocy 36 MW w gminie Wróblew. Fundusz zainwestuje kolejne 50 mln dolarów w drugi projekt wiatrowy o mocy 150 MW, którego budowa ma rozpocząć się pod koniec roku. Możliwe jest także, że w pierwszym półroczu 2015 roku zainwestuje do 25 mln dolarów w trzecią polską elektrownię wiatrową o mocy 70 MW. Dotychczasowe tegoroczne inwestycje CEE Equity Partners sięgają 136 mln dolarów.

- Decydując się na inwestycje w te projekty zwróciliśmy szczególnie uwagę na fakt, że nasi partnerzy mają doświadczenie i odnieśli już sukcesy w podobnych przedsięwzięciach. Dodatkowy farmy mają wyjątkową charakterystykę wiatrową, która jest o 40 proc. lepsza od polskiej średniej. Nie bez znaczenia były również niskie nakłady inwestycyjne, w stosunku do zainstalowanej mocy w MW – powiedział cytowany w komunikacie Rafał Andrzejewski, dyrektor inwestycyjny CEE Equity Partners.