Iran zainteresowany rurociągiem TAP

Przedstawiciele projektu TAP - rurociągu, który ma łączyć Grecję, Albanię i Włochy oświadczyli, że otwierają się na nowych udziałowców zwłaszcza tych z Iranu.

Publikacja: 09.04.2015 13:01

Iran zainteresowany rurociągiem TAP

Foto: materiały prasowe

TAP czyli (Trans-Adriatycki Rurociąg) jest, inicjatywą zapoczątkowaną przez szwajcarską spółkę EGL Group (dzisiejszy Axpo) w 2003 roku. W ostatnim okresie projekt jest postrzegany jako alternatywa dla rosyjskich dostaw gazu. Nowym dostawcą surowca ma być Azerbejdżan posiadający złoża gazu na morzu Kaspijskim. Są to jedne z największych zasobów na świecie. Gaz ma być dostarczony dzięki połączeniu Greckiej nitki TAP z bliźniaczym projektem TANAP (Trans-Anatoliński Gazociąg), łączącym Azerbejdżan, Gruzję i Turcję. Budowa TANAP rozpoczęła się oficjalnie w marcu 2015 roku, jej planowane zakończenie przypada na 2018.

Obecnymi udziałowcami TAP, są BP (20 proc.), azerska SOCAR (20 proc.), norweska Statoil (20 proc.), belgijska Fluxys (19 proc.), hiszpańska Enegas (16 proc.), szwajcarska Axpo (5 proc.).

- TAP otwiera się na nowych udziałowców, jak uważamy sprawi to, że projekt stanie się bardziej strategicznym przedsięwzięciem – oświadczyła Lisa Givert dyrektor komunikacyjny spółki, na konferencji prasowej w Baku stolicy Azerbejdżanu. Przyznała również, że kupnem udziałów inicjatywy zainteresowany jest Iran. Nabycie udziałów jest możliwe dzięki uchyleniu sankcji nałożonych przez ONZ na bliskowschodni kraj.

Przedstawiciele Azerbejdżanu nie wykluczyli, że Iran może stać się aktywnym partnerem w TANAP.

- Jeżeli Iran będzie chciał eksportować swój gaz ziemny, nie będzie miał innego wyjścia jak korzystać z TANAP – mówił Rovnag Abdullayev prezes azerskiego SOCAR.

Azerbejdżan zakłada że eksport do Turcji i Europy będzie pokrywał się z rocznym przepływem 16 mld metrów sześciennych gazu.

Natomiast w marcu przedstawiciele Komisji Europejskiej oświadczyli, że Gazprom będzie mógł korzystać z TAP, jeżeli projekt gazociągu łączącego Turcję z Rosją zdoła dostarczyć gaz do Grecji.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej