Iran zainteresowany rurociągiem TAP

Przedstawiciele projektu TAP - rurociągu, który ma łączyć Grecję, Albanię i Włochy oświadczyli, że otwierają się na nowych udziałowców zwłaszcza tych z Iranu.

Publikacja: 09.04.2015 13:01

Iran zainteresowany rurociągiem TAP

Foto: materiały prasowe

TAP czyli (Trans-Adriatycki Rurociąg) jest, inicjatywą zapoczątkowaną przez szwajcarską spółkę EGL Group (dzisiejszy Axpo) w 2003 roku. W ostatnim okresie projekt jest postrzegany jako alternatywa dla rosyjskich dostaw gazu. Nowym dostawcą surowca ma być Azerbejdżan posiadający złoża gazu na morzu Kaspijskim. Są to jedne z największych zasobów na świecie. Gaz ma być dostarczony dzięki połączeniu Greckiej nitki TAP z bliźniaczym projektem TANAP (Trans-Anatoliński Gazociąg), łączącym Azerbejdżan, Gruzję i Turcję. Budowa TANAP rozpoczęła się oficjalnie w marcu 2015 roku, jej planowane zakończenie przypada na 2018.

Obecnymi udziałowcami TAP, są BP (20 proc.), azerska SOCAR (20 proc.), norweska Statoil (20 proc.), belgijska Fluxys (19 proc.), hiszpańska Enegas (16 proc.), szwajcarska Axpo (5 proc.).

- TAP otwiera się na nowych udziałowców, jak uważamy sprawi to, że projekt stanie się bardziej strategicznym przedsięwzięciem – oświadczyła Lisa Givert dyrektor komunikacyjny spółki, na konferencji prasowej w Baku stolicy Azerbejdżanu. Przyznała również, że kupnem udziałów inicjatywy zainteresowany jest Iran. Nabycie udziałów jest możliwe dzięki uchyleniu sankcji nałożonych przez ONZ na bliskowschodni kraj.

Przedstawiciele Azerbejdżanu nie wykluczyli, że Iran może stać się aktywnym partnerem w TANAP.

- Jeżeli Iran będzie chciał eksportować swój gaz ziemny, nie będzie miał innego wyjścia jak korzystać z TANAP – mówił Rovnag Abdullayev prezes azerskiego SOCAR.

Azerbejdżan zakłada że eksport do Turcji i Europy będzie pokrywał się z rocznym przepływem 16 mld metrów sześciennych gazu.

Natomiast w marcu przedstawiciele Komisji Europejskiej oświadczyli, że Gazprom będzie mógł korzystać z TAP, jeżeli projekt gazociągu łączącego Turcję z Rosją zdoła dostarczyć gaz do Grecji.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie