Farma fotowoltaiczna, dostarczająca energię na potrzeby ZUOK w Kobiernikach ma powstać na zrekultywowanych czterech kwaterach składowiska odpadów o powierzchni ok. 3,6 ha – poinformował w poniedziałek PAP prezes spółki Stefan Kotlewski.
Inwestycja wymaga pozytywnej opinii Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz pozwolenia samorządu Mazowsza. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska o składowaniu odpadów, to marszałek województwa wydaje zgodę na posadowienie jakiejkolwiek budowli na kwaterach składowiskowych przed upływem 50 lat od ich rekultywacji.
„Przewidujemy, że farma, która miałaby powstać na czterech zrekultywowanych kwaterach składowiska miałaby moc do 1 MW. Energia tam produkowana byłaby wykorzystywana przez nasz zakład. Szacujemy wstępnie, że wartość inwestycji to ok. 5 do 6 mln zł. Zakładamy, że inwestycja zwróci się mniej więcej za ok. 6-7 lat. Taki jest nasz plan" – powiedział PAP Kotlewski.
Prezes ZUOK w Kobiernikach zaznaczył, że rozpoczęcie budowy farmy fotowoltaicznej uzależnione jest od spełnienia określonych warunków i procedury administracyjnej, która pozwoli na ubieganie się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach funduszy na odnawialne źródła energii.
„W związku z planowaną budową farmy fotowoltaicznej posiadamy już pozytywne opinie: geotechniczną oraz sanitarną. Czekamy obecnie na opinię Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Liczymy, że otrzymamy ją na przełomie lutego i marca, i także ona będzie pozytywna. Wtedy wszystkie dokumenty dotyczące inwestycji przekażemy do Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Jeżeli uzyskamy tam zgodę na lokalizację inwestycji, przystąpimy do projektowania farmy. Następnie wystąpimy z wnioskiem o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20" – wyjaśnił Kotlewski.