Aktualizacja: 05.04.2016 21:00 Publikacja: 05.04.2016 21:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Wojciech Dąbrowski, prezes PGNiG Termika: - Na Mazowszu ponad 80 proc. zanieczyszczeń pochodzi z kominów domów. Użytkownicy pieców palą w nich czym się da.
Foto: Fotorzepa
Małgorzata Smolak, prawnik, Fundacja ClientEarth: - W 70 proc. polskich domów jednorodzinnych pali się węglem. Gminy niechętnie wprowadzają ograniczenia dla paliw stałych, choć mogą.
Foto: Fotorzepa
Jacky Lacombe, prezes Veolia Energia Warszawa: - Rozbudowa sieci ciepłowniczych jest odpowiedzią na problemy zanieczyszczonego powietrza.
Foto: Fotorzepa
Jacek Szymczak, prezes IGCP: - Jakość powietrza w miastach można poprawić, przestawiając ciepłownie na produkcję skojarzoną energii i ciepła w jednym procesie.
Foto: Fotorzepa
Kinga Majewska, Ministerstwo Środowiska: - Ludzie nie oszczędzają, używając miału. Bo trzeba go spalić więcej niż węgla dobrej jakości. Jest to też szkodliwe dla zdrowia.
Foto: Fotorzepa
Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa: - Trzeba w trybie pilnym wprowadzić normy jakościowe dla paliw stałych i dla instalacji do ich spalania.
Foto: Fotorzepa
Jakub Jędrak, Polski Alarm Smogowy: - Smog jest problemem nie tylko dużych miast, ale także wsi. W Polsce mamy z tego powodu ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów.
Foto: Fotorzepa
Ze względu na jego złą jakość przedwcześnie umiera u nas ponad 40 tys. osób na choroby płuc i układu krążenia. Niechlubne statystyki, w tym ranking Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, przywołali dyskutanci w debacie „Gospodarka niskoemisyjna w walce ze smogiem", która odbyła się pod auspicjami „Rzeczpospolitej".
Rozmówcy zgodzili się co do tego, że smog nie jest problemem tylko centrów dużych miast. Występuje także na ich obrzeżach, a także na małych osiedlach i terenach wiejskich. To dlatego, że zawieszone w powietrzu drobiny pyłów i szkodliwe dla zdrowia substancje emitowane są nie tylko przez zakłady przemysłowe i samochody, ale też przez domowe paleniska.
Proces transformacji europejskiej energetyki jest złożony. Wymaga skoordynowanych działań na różnych płaszczyzna...
Agencja Rozwoju Przemysłu, Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe Silesia przystępują do wspólnego projekt...
Zakup i montaż fotowoltaiki wymagają znacznych nakładów finansowych i choć to inwestycja na lata, to jednak nie...
Już 950 gmin, czyli ponad 38 proc., zgłosiło się do pełnienia zadań operatorów w programie „Czyste Powietrze”, i...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Od początku roku rośnie produkcja energii elektrycznej w Polsce o blisko 5 proc. Jednak, co ciekawe, spada krajo...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas