Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.04.2016 21:00 Publikacja: 05.04.2016 21:00
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Wojciech Dąbrowski, prezes PGNiG Termika: - Na Mazowszu ponad 80 proc. zanieczyszczeń pochodzi z kominów domów. Użytkownicy pieców palą w nich czym się da.
Foto: Fotorzepa
Małgorzata Smolak, prawnik, Fundacja ClientEarth: - W 70 proc. polskich domów jednorodzinnych pali się węglem. Gminy niechętnie wprowadzają ograniczenia dla paliw stałych, choć mogą.
Foto: Fotorzepa
Jacky Lacombe, prezes Veolia Energia Warszawa: - Rozbudowa sieci ciepłowniczych jest odpowiedzią na problemy zanieczyszczonego powietrza.
Foto: Fotorzepa
Jacek Szymczak, prezes IGCP: - Jakość powietrza w miastach można poprawić, przestawiając ciepłownie na produkcję skojarzoną energii i ciepła w jednym procesie.
Foto: Fotorzepa
Kinga Majewska, Ministerstwo Środowiska: - Ludzie nie oszczędzają, używając miału. Bo trzeba go spalić więcej niż węgla dobrej jakości. Jest to też szkodliwe dla zdrowia.
Foto: Fotorzepa
Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa: - Trzeba w trybie pilnym wprowadzić normy jakościowe dla paliw stałych i dla instalacji do ich spalania.
Foto: Fotorzepa
Jakub Jędrak, Polski Alarm Smogowy: - Smog jest problemem nie tylko dużych miast, ale także wsi. W Polsce mamy z tego powodu ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów.
Foto: Fotorzepa
Ze względu na jego złą jakość przedwcześnie umiera u nas ponad 40 tys. osób na choroby płuc i układu krążenia. Niechlubne statystyki, w tym ranking Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, przywołali dyskutanci w debacie „Gospodarka niskoemisyjna w walce ze smogiem", która odbyła się pod auspicjami „Rzeczpospolitej".
Rozmówcy zgodzili się co do tego, że smog nie jest problemem tylko centrów dużych miast. Występuje także na ich obrzeżach, a także na małych osiedlach i terenach wiejskich. To dlatego, że zawieszone w powietrzu drobiny pyłów i szkodliwe dla zdrowia substancje emitowane są nie tylko przez zakłady przemysłowe i samochody, ale też przez domowe paleniska.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Niemal 600 mld zł inwestycji planują polskie firmy energetyczne do 2035 r. Polska Grupa Energetyczna, chce wydać...
Obecnemu prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki wygasła pięcioletnia kadencja w lipcu 2024 r. Mimo to Rafał Gawin...
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" wciąż nie ma sobie równych. Po raz kolejny zdobył...
Giełdowa rekomendacja jednego z biur maklerskich przełożyła się na duży skok wartości akcji spółki kontrolowanej...
W 2025 roku polski sektor energetyczny znalazł się w centrum zainteresowania inwestorów. Indeks WIG-energia wzró...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas