Reklama
Rozwiń

Fortum: kamień węgielny pod nową elektrociepłownię w Zabrzu

W Zabrzu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej elektrociepłowni Fortum. Zakład powstanie do 2018 roku. Będzie produkował ciepło dla 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu oraz Bytomiu.

Aktualizacja: 13.06.2016 12:42 Publikacja: 13.06.2016 12:15

Fortum: kamień węgielny pod nową elektrociepłownię w Zabrzu

Foto: Bloomberg

– Nowa elektrociepłownia w Zabrzu stanowi kluczowy element naszego planu inwestycyjnego dla Śląska, którego wartość do 2022 roku przekroczy miliard złotych. W miejsce wysłużonego zakładu mieszkańcy zyskają wydajne źródło ciepła, którego wykorzystanie pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Ponadto nowoczesna elektrociepłownia zapewni im pewne i bezpieczne dostawy ciepła sieciowego w długiej perspektywie – podkreślił Mikael Lemström, prezes Fortum Power and Heat Polska.

Nowe źródło ciepła będzie zasilane przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym (RDF – Refuse Derived Fuel) z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, co przełoży się na ograniczenie emisji CO2 i innych szkodliwych substancji.

Eksperci Fortum szacują między innymi, że emisja pyłów spadnie ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie.

Nakłady na budowę nowej elektrociepłowni Fortum wyniosą około 870 mln zł.

Fundamenty nowego zakładu będą się opierały na 335 betonowych palach, a łącznie w ramach budowy wykorzystane zostanie ponad 4 400 ton stali i 19 000 m3 betonu. Możliwości produkcyjne nowoczesnego zakładu wyniosą 225 megawatów (MW) mocy zainstalowanej w paliwie. Zakładana roczna produkcja ciepła to 730 GWh.

Zgodnie z planem inwestycyjnym Fortum, ciepło z nowej elektrociepłowni ma docierać zarówno do Zabrza, jak też do Bytomia. W tym celu do końca 2018 roku wybudowany zostanie odcinek sieci ciepłowniczej o długości około 10 kilometrów, który połączy nowoczesny zakład z bytomską siecią, rozprowadzającą ciepło do mieszkańców. Aktualnie trwa procedura wyboru wykonawcy tej inwestycji.

Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym