Morawiecki: gaz z USA wynegocjowany po bardzo dobrych cenach

Gaz LNG, który przypłynie do Polski ze Stanów Zjednoczonych, jest wynegocjowany po bardzo dobrych cenach – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki dziennikarzom w piątek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie).

Aktualizacja: 28.04.2017 14:54 Publikacja: 28.04.2017 14:17

Morawiecki: gaz z USA wynegocjowany po bardzo dobrych cenach

Foto: Bloomberg

„Gaz ze Stanów Zjednoczonych jest wynegocjowany po bardzo dobrych cenach" – powiedział Morawiecki. „Nie ma tutaj żadnych pozacenowych elementów, co jest bardzo ważne, bo w 2019 r. przystępujemy lub nie do procesu renegocjacji kontraktu, który kończy się w 2022 r." – dodał.

„Po to wybudowaliśmy terminal LNG w Świnoujściu, żeby uniezależniać się coraz bardziej od tego dyktatu cenowego, czy mówiąc wprost nawet od rosyjskiego szantażu cenowego" – podkreślał wicepremier.

Morawiecki powiedział także, że amerykański gaz jest kupowany na rynku spotowym. Jak dodał, „to nie jest jeszcze gaz, który przypłynie w wyniku kontraktu długoterminowego, ale od tego się zaczyna".

W połowie czerwca do świnoujskiego terminala LNG przypłynie gazowiec z amerykańskim LNG. To pierwsza dostawa skroplonego gazu z USA nie tylko do Polski, ale Europy Północnej. Dotąd amerykańskie LNG trafiało wyłącznie na rynki Europy Południowej m.in. Hiszpanii i Turcji.

Dziennikarze pytali także wicepremiera o gazociąg do Norwegii. „Ta sprawa jest cały czas w procesie negocjacyjnym" – odpowiedział Morawiecki. Jak dodał, można na negocjacje patrzeć z optymizmem, „chociaż oczywiście proces budowy takiego gazociągu do Norwegii to jest proces wielu ustaleń". "Negocjacji zarówno z Norwegią, jak i z Danią. Wielostronnych negocjacji, więc on na pewno jest jeszcze niezakończony, ale sądzę, że można przy naszej determinacji bardzo pozytywnie również patrzeć na ten odcinek działań gospodarczych" – wskazał Morawiecki.

Wicepremier gościł w piątek w Świnoujściu z okazji podpisania umowy na dofinansowanie ze środków unijnych budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie