Reklama

Rosjanie rozpoczęli budowę Tureckiego Potoku

U rosyjskiego wybrzeża rozpoczęto budowę morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream), który ma biec po dnie Morza Czarnego z Rosji do europejskiej części Turcji. Drugą nitką gazociągu Gazprom planuje dostarczać gaz do krajów południowej Europy.

Aktualizacja: 08.05.2017 11:57 Publikacja: 08.05.2017 10:29

Rosjanie rozpoczęli budowę Tureckiego Potoku

Foto: Bloomberg

"Przystąpiliśmy dzisiaj do praktycznego etapu realizacji projektu Turecki Potok (...) tj. budowy morskiego odcinka gazociągu. (...) Do końca 2019 roku nasi tureccy i europejscy odbiorcy zyskają nową bezpieczną drogę importu rosyjskiego gazu" - powiedział w niedzielę szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Przepustowość każdej z nitek to 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Koszty projektu szacowano wcześniej na 11,4 mld euro. Do ułożenia na dnie morskim obu nitek gazociągu zostanie wykorzystany największy na świecie statek przeznaczony m.in. do układania rurociągów podmorskich "Pioneering Spirit" - czytamy na stronie internetowej Gazpromu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Energetyka
Premier powołał na stanowisko nową prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Energetyka
Nowy sojusz energetyczny w rządzie? Apel o zwiększenie kompetencji resortu energii
Energetyka
Bloki gazowe i magazyny energii gwarancją stabilności systemu
Energetyka
Ile będą kosztować osłony chroniące przed podwyżkami cen ciepła? Minister podaje szacunki
Energetyka
Nowoczesna energetyka potrzebuje inteligentnych sieci dystrybucyjnych
Reklama
Reklama