gazu. Będzie wyposażony w urządzenia do regazyfikacji, stanie w porcie w Kłajpedzie i zostanie połączony z litewskim systemem gazociągów do czasu wybudowania stałego terminalu.
Niewierowicz podkreślił, że w najbliższych negocjacjach z Gazpromem temat ewentualnej rezygnacji Litwy z budowy terminalu w zamian za tańszy gaz nie wchodzi w grę. – Jeden z naszych celów to konkurencyjna cena gazu w kraju. Podobna do tej, jaką płacą nasi sąsiedzi. Oczywiście mamy cały spis spraw, o których jesteśmy gotowi z rosyjskimi partnerami dyskutować – dodał minister, ale odmówił odpowiedzi na pytanie, co Litwa może zaoferować Rosji w zamian za tańszy gaz. Gitis Kaminskas z Baltic Legal Solutions ocenił dla gazety „Lietuvos Rytas", że ceną za tańszy gaz może być wycofanie się Litwy ze spraw sądowych z Gazpromem.
W październiku Litwa pozwała Gazprom o 5 mld litów (1,9 mld dol.) odszkodowania za zawyżanie cen gazu. Wcześniej Wilno oskarżyło Gazprom w Komisji Europejskiej o wykorzystywanie pozycji monopolistycznej na rynku. Strony wojują też przed sądem w Wilnie.
Obecnie Gazprom jest jedynym dostawcą gazu ziemnego na Litwę. Roczne zapotrzebowanie rynku to ok. 3 mld m
3
.