Kurdystan wznowił eksport swojej ropy

Kurdystan rozpoczął samodzielny eksport ropy na światowe rynki. Paliwo płynie z terytorium Iraku poprzez Turcję. Bagdad jest wściekły

Publikacja: 09.01.2013 10:25

Kurdystan wznowił eksport swojej ropy

Foto: Bloomberg

Jak zapowiadali, tak zrobili. Cysterny wożą wydobytą w Kurdystanie ropę do tureckiego portu Mersin - dowiedziała się agencja Reuters. Potwierdził to Mehmet Sepil, prezes tureckiego koncernu Genel Energy.

- Rząd Kurdystanu zdecydował o rozpoczęciu eksportu ropy wydobytej ze złoża Tak-Tak - podał.

Decyzja autonomicznego Kurdystanu wzbudziła wściekłość irackiego rządu. Reuters dowiedział się, że działania są uważane za bezprawne. Nie wiadomo na razie jaka będzie reakcja Bagdadu. Na terenie Kurdystanu znajdują się najbogatsze złoża irackiej ropy. A popyt na nią rośnie dzięki sankcjom wobec sąsiedniego Iranu.

Kurdystan ma też szeroką autonomię, do 2008 r. obejmującą także wydobycie kopalin. Wtedy to Bagdad zmienił prawo na niekorzyść Kurdów. Ich opór doprowadził do zmiany decyzji w 2009 r. Wtedy znów rząd pozwolił Kurdom na sprzedaż za granicę swojej ropy. Jednak od 2011 r. miało się to odbywać poprzez Bagdad, a zyskiem dzielić się z centralą.

W czerwcu 2012 r. Kurdystan rozpoczął eksport ropy z pominięciem reszty terytorium Iraku. Tłumaczy to nie przekazywaniem przez centralę, dochodów z eksportu kurdyjskiej ropy. Dług Bagdadu wobec Kurdystanu wynosił w połowie minionego roku ok. 1,5 mld dol. Prowincja ma umowy z 40 firmami wydobywczymi, w tym z takimi gigantami jak Exxon, Chevron i Total.

Bagdad wpisał je na na swoją czarną listę, zakazując prawa do wydobycia w pozostałych prowincjach irackich.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie