[b]Finansowanie sektora agro nie jest dla banku rzeczą nową. Oferta inwestycyjna funkcjonuje już ponad dwa lata i jest wciąż doskonalona. Jakiego rodzaju inwestycje w tym zakresie mają szansę na uzyskanie finansowania? [/b]
Bartosz Urbaniak: Nasz bank historycznie specjalizuje się w obsłudze tego sektora gospodarki. Natomiast odnowiona oferta finansowania sektora agrobiznesu jest dostępna w naszym banku już od kilku lat. Skorzystały z niej tysiące firm – począwszy od indywidualnych gospodarstw rolnych, a skończywszy na dużych firmach przetwórczych. Przez te lata wypracowaliśmy model finansowania, który opiera się na założeniu partnerskiej współpracy z klientem. Na uzyskanie finansowania ma szansę projekt, który jest przemyślany i realizowany w ramach istniejących ram formalno-prawnych przedsiębiorstwa. Inwestycja klienta powinna być naturalną konsekwencją rozwoju jego działalności przejawiającą się w zwiększeniu dotychczasowej produkcji bądź jej dywersyfikacją, czyli poszerzeniem o dodatkowe produkty. Szczególnie badamy biznesplan inwestycji, zwracając w nim uwagę, czy pokazane wskaźniki nie są przeszacowane, czy prognozowane ceny produkcji lub zakupu środków produkcji odpowiadają cenom rynkowym. Staramy się również patrzeć szerzej na daną inwestycję, badając perspektywy rozwoju dla danej branży i opłacalność produkcji w perspektywie kilku lat. Wykorzystujemy tu naszą rozległą wiedzę na temat rynków rolnych.
[b]Kto jest klientem Banku BGŻ, jeśli chodzi o finansowanie biogazowni?[/b]
W przypadku finansowania biogazowni nie mamy rozgraniczenia czy preferencji, która grupa klientów jest dla nas ważniejsza, którą będziemy traktować w sposób uprzywilejowany. Wyznajemy zasadę, że projekt powinien się obronić sam. Oczywiście finansujemy projekty firm, dla których przedmiotowa inwestycja jest rozwinięciem podstawowej działalności, jak i wyodrębnione projekty realizowane w strukturach spółek celowych. Ciekawą alternatywą jest również finansowanie grup producenckich, w których zrzeszeni rolnicy (dostawcy substratu do biogazowni) mogą finansować bieżącą działalność kredytem obrotowym na zdecydowanie lepszych warunkach niż w przypadku indywidualnego finansowania. Jednak taka forma zrzeszeń dostawców substratów do instalacji ekologicznych nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt rozpowszechniona.
W kręgu naszego zainteresowania leżą biogazownie o mocy od 0,5 do 2 MW, przy czym preferujemy projekty o mocy do 1,5 MW. Obecnie nie widzimy jeszcze uzasadnienia ekonomicznego dla realizacji projektów w zakresie 0,3 – 0,5 MW, ale zakładamy, że w dłuższym okresie czasu przystąpimy do finansowania tego typu inwestycji.