Jak informuje zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa rozbudowa podziemnego magazynu gazu w Wierzchowicach, jednej z najważniejszych inwestycji grupy, przebiega zgodnie z harmonogramem. W efekcie już w 2011 r jego pojemność powinna wzrosnąć do 1,2 mld m sześc. Obecnie magazyn w Wierzchowicach może pomieścić 0,58 mld m sześc. błękitnego paliwa. Wartość całej inwestycji wyniesie 1,96 mld zł. W większości będzie finansowana ze środków własnych grupy. Ponad 0,5 mld zł dołoży Unia Europejska.

Dzięki podziemnym magazynom gazu PGNiG może reagować na zmieniające się zużycie surowca na rynku (różnice sezonowe i szczytowe) gwarantując tym samym bezpieczeństwo dostaw dla odbiorców. Podwojenie pojemności magazynowych jest jednym z filarów strategii PGNiG. W czerwcu Komisja Europejska zaakceptowała wniosek PGNiG i przyznała grupie dofinansowanie na rozbudowę i budowę czterech krajowych magazynów gazu w łącznej wysokości 390,5 mln euro, czyli około 1,54 mld zł. Środki te muszą być wykorzystane do czerwca 2015 r.

Zgodnie ze strategią rozwoju PGNiG do 2015 r. zaplanowano zwiększenie pojemności wszystkich magazynów gazu z obecnych 1,6 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc. Powyższe projekty będą kosztować około 3,5 mld zł.

[b]W najbliższych latach PGNiG wybuduje łącznie dziewięć podziemnych magazynów gazu[/b], z których cztery w około 25-30 proc. będą finansowane ze środków unijnych. Celem tych projektów jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

[b][link=http://www.pgnig.pl]PGNiG[/link][/b] dofinansowanie unijne na rozbudowę czterech podziemnych magazynów gazu przeznaczy na inwestycje w Strachocinie (woj. podkarpackie), Wierzchowicach (Śląsk), Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz w Kosakowie koło Gdańska.