Reklama
Rozwiń

Huty i stocznie stawiają na wieże dla farm

Podzespoły dla farm wiatrowych dostarcza coraz więcej polskich firm. Zdaniem firmy doradczej Frost & Sullivan Polska zdobędzie na tym rynku pozycję lidera w regionie

Publikacja: 21.10.2010 19:24

W Polsce może powstać jeden z największych rynków produkcji podzespołów dla farm wiatrowych – uważa agencja doradcza [b]Frost & Sullivan[/b].

W realizację farm wiatrowych w kraju i za granicą zaangażowane są już ISD Huta Częstochowa, KK Electronics, Tele-Fonica Kable, Energomontaż Gdynia i Mostostal Chojnice. Stocznia Gdańska rozpoczyna w tym miesiącu produkcję wież do posadowienia turbin wiatrowych. Taśma produkcyjna została zaprojektowana na budowę 100 wież rocznie, zaś w planach jest także zwiększenie jej możliwości produkcyjnych do 200 sztuk, co docelowo może przynosić rocznie przedsiębiorstwu 250 mln zł przychodów.

- Sektor energetyki wiatrowej utworzył dotychczas 192 tysiące miejsc pracy w całej Europie, zaś rynek samych turbin wiatrowych wynosił niespełna 12 mld euro w ubiegłym roku – stwierdza [b]Magdalena Dzięgielewska[/b], analityk rynku energetyki Frost & Sullivan.

Przypomina, że w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wciąż niewiele firm oferuje potrzebne dla farm wiatrowych podzespoły. Polska zaś, dzięki położeniu geograficznemu, dobrym perspektywom i możliwościom produkcyjnym, może stać się największym na wschód on Niemiec rynkiem komponentów do budowy takich elektrowni.

Ponadto rynek energetyki wiatrowej w Polsce oferuje miejsca pracy przy analizie inwestycyjnej przedsięwzięcia. W produkcję komponentów stalowych dla farm angażują się szczególnie zakłady z sektora odlewniczego i spawalniczego. Wieża odpowiada za ok. 28 proc. wartości całej elektrowni wiatrowej na lądzie - Ze względu na spore rozmiary wież koszt transportu waha się od 60 do 80 euro za każdy kilometr. Dlatego inwestorzy szukają podwykonawców lokalnych - wyjaśnia Magdalena Dzięgielewska.”

Nie tylko polscy inwestorzy widzą możliwości rozwoju w tym sektorze. Dla przykładu, firma [b]LM Wind Power[/b], (wcześniej LM Glasfiebier), jeden z największych producentów skrzydeł do turbin wiatrowych, w 2009 roku otworzyła w Goleniowie pierwszy zakład produkujący te komponenty w regionie Europy Środkowo–Wschodniej. - Inwestorzy powinni baczniej przyglądać się rynkowi i znaleźć zastosowania swoich produktów także w tej gałęzi przemysłu. Inwestowanie w badania i rozwój, w dłuższej perspektywie może spowodować, że z poddostawców mogą stać się znaczącymi graczami na rynku – uważa Dzięgielewska.

Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym