Takie plany mają być zapisane w nowej strategii Łukoila, drugiego co do wielkości rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego. Jak dodał Alekpierow dokument ma określać kierunki rozwoju koncernu na najbliższe 10 lat.

Łukoil nie wyklucza również, że zmniejszy poziom wydobycia ropy naftowej, w stosunku do obecnego. Prognozy na ten rok zakładają, że koncern pozyska łącznie ponad 90 mln ton surowca. W 2009 r. wydobycie ropy naftowej przez Łukoil sięgnęło 97,62 mln ton.

Strategia paliwowego giganta ma być przyjęta w przyszłym miesiącu. – Przed końcem listopada zamkniemy wszelkie szacunki – stwierdził szef Łukoila. – Obecnie pracujemy nad tym, żeby w strategii znalazły się realne parametry, w tym także dotyczące wielkości wydobycia ropy. Będą one na jakiś czas zmniejszone, po to, aby następnie radykalnie się zwiększyły – stwierdził Alekpierow.

Wyjaśnił, że spadek produkcji ropy naftowej przewidywany jest na czas, gdy koncern realizować będzie nowe przedsięwzięcia inwestycyjne w rejonie Morza Kaspijskiego, w Iraku oraz w krajach Północnej Afryki.