Protesty przeciwko spalaniu drewna

Producenci mebli w całej Unii Europejskiej protestują przeciwko spalaniu drewna dla produkcji zielonej energii

Publikacja: 09.11.2010 11:07

Protesty przeciwko spalaniu drewna

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Przemysł meblarski przegrywa konkurencję cenową o surowiec z elektrowniami. Dlatego w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Włoszech i Wielkiej Brytanii zakłady produkcji wyrobów z drewna przyłączają się do protestów przeciwko unijnej polityce promocji zielonej energii. Protesty polegają m.in. postojach w produkcji.

— Spółki energetyczne są w stanie znacznie przepłacić za surowiec, w celu pozyskania materiału „do kotła” — wskazuje Maria Antoni Hikiert, prezes Ośrodka Badawczo – Rozwojowego Przemysłu Płyt Drewnopochodnych.

W ostatnich pięciu latach ceny drewna w krajach Unii Europejskie wzrosły od 30 do 50 proc. Jest to wynik subsydiowania produkcji zielonej energii, co pozwala elektrowniom płacić dodatkowo nawet 92 euro za tonę drewna więcej.

W najgorszej sytuacji znaleźli się producenci wyrobów z drewna w Niemczech, gdzie ok. 60-70 proc. pozyskiwanego drewna trafia do energetyki. Surowiec ten stał się niemal niedostępny dla przemysłu drzewnego, zarówno fizycznie jak i cenowo. Przez to część niemieckich zakładów wypada z rynku, a inni poszukują drewna w Polsce, bo u nas metr sześcienny kierowanego do przemysłu drewna kosztuje tylko 163 zł.

Także w Polsce ceny drewna mogą jednak wkrótce wzrosnąć. Nowe rozporządzenie ministerstwa gospodarki, którego projekt trafił do konsultacji, proponuje bowiem zwiększenie stosowanie biomasy leśnej kosztem upraw roślin energetycznych.

W ubiegłym roku w Europie pozyskano 446 metrów sześciennych drewna, z czego 193 m trafiło do elektrowni. Rynek spalania drewna na cele energetyczne rośnie co roku o ok. 20 proc. Dlatego już w przyszłym roku więcej drewna może trafić do elektrowni niż do pozostałych gałęzi przemysłu.

Z obliczeń European Panel Federation wynika, że do 2020 roku Europie zabraknie na zaspokojenie wszystkich potrzeb jednej trzeciej drewna.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?