Państwowa firma Gaz System, która odpowiada za najważniejsze gazociągi w Polsce, dostała kolejną transzę - w sumie 430 mln zł na trzy rurociągi Szczecin-Gdańsk, Gustorzyn-Odolanów i Polkowice-Żary z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wczoraj spółka podpisała z Instytutem Nafty i Gazu (instytucja wdrażająca) odpowiednie umowy.

- Łączna wartość dofinansowania naszych projektów w ramach kilku programów Unii sięga blisko 2 mld zł, przy nakładach inwestycyjnych planowanych na 8 mld zł - mówi szef spółki Jan Chadam.

- Bezzwrotne dotacje z Unii obniżą poziom podstawy do kalkulowania taryf za przesył gazu. Oznacza to, że w konsekwencji każdy odbiorca gazu zapłaci za jego transport mniej niż w przypadku, gdybyśmy całość inwestycji finansowali ze środków własnych lub kredytów bankowych - dodał. Na liście kluczowych projektów Gaz Systemu jest gazociąg Szczecin-Gdańsk o długości 265 km, bo umożliwi rozprowadzenie gazu dostarczonego do planowanego terminalu w Świnoujściu.

Dofinansowanie unijne wynosi 226,9 mln zł. Do rurociągu Gustorzyn-Odolanów Unia dopłaci 175,5 mln zł a do inwestycji Polkowice-Żary - ponad 25 mln zł.