Zysk CEZ-u w 2010 roku spadł do 47,2 mld koron

Zysk netto czeskiej grupy energetycznej CEZ w 2010 roku wyniósł 47,2 mld koron, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej – poinformowała spółka w przypadkowo ujawnionym komunikacie

Publikacja: 24.02.2011 15:42

Zysk CEZ-u w 2010 roku spadł do 47,2 mld koron

Foto: CEZ Group

Zysk operacyjny powiększony o amortyzację zmniejszył się o 2 proc. , licząc rok do roku, do 89,1 mld koron. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg oczekiwali głębszego spadku EBITDA, do 88,7 mld koron.

Przychody operacyjne grupy wzrosły o 1 proc. w skali roku, do 198,8 mld koron.

„Pomimo, że wyniki z 2010 roku w porównaniu rocznym z 2009 rokiem zgodnie z przewidywaniami są niższe, CEZ ostatecznie dostarczył swoim akcjonariuszom zysk wyższy niż planowano" – głosi komunikat opublikowany przez spółkę. Według prognozy zarządu sprzed roku grupa CEZ miała wypracować 46,7 mld euro zysku netto, o pół miliarda koron mniej niż udało jej się osiągnąć. Zysk operacyjny przed amortyzacją miał wynieść 88,7 mld koron, a zysk operacyjny 63,1 mld koron.

„Podane dane wskazują, iż zysk netto w IV kwartale był niższy o 16 proc. od oczekiwań" – napisał w raporcie Petr Bartek, analityk banku Ceska Sporitelna. Zaznaczył jednak, że ważniejsza będzie planowane na przyszły tydzień ogłoszenie prognoz spółki na 2011 rok. Dlatego zalecił klientom trzymanie akcji koncernu.

CEZ ogłosił wyniki za 2010 rok przypadkowo cztery dni przed terminem. Komunikat omyłkowo załączony został do emaila z zaproszeniem na poniedziałkową konferencję prasową. W pierwszej chwili spółka poprosiła o zignorowanie przesłanej informacji. Później jednak potwierdziła ujawnione dane, zapowiadając, że więcej szczegółów poda w poniedziałek.

- Ten sposób publikacji wyników stanowczo nie jest zgodny z naszymi standardami korporacyjnymi – oświadczył rzecznik CEZ Ladislav Kriz, przyznając się do popełnionej omyłki.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie