3 pytania do Toma Axelgaarda

Lepiej jest dotować energię odnawialną, niż inwestycje – mówi Tom Axelgaard, przewodniczący rady nadzorczej Poldanor

Publikacja: 02.06.2011 13:50

Energianews.pl: Poldanor jako pierwszy zainwestował w Polsce w biogazownie, teraz ma ich już siedem, czy przedsięwzięcie się opłaciło?

Tom Axelgaard:

Pomysł inwestycji wziął się z moich wcześniejszych doświadczeń w Danii, gdzie założyliśmy spółdzielnię liczącą około 40 rolników do wybudowania biogazowi. Chciałem nasze duńskie doświadczenia przenieść na polski grunt. Początkowo nie korzystaliśmy z żadnych dotacji, dopiero wprowadzenie zielonych certyfikatów znacznie poprawiło opłacalność biogazowi. Dziś mogę powiedzieć, że biogazownie opłacają się, choć nie aż tak bardzo jak w Niemczech.

Dlaczego więc powstaje tak mało biogazowni?

Jest dużo niepewności związanych z inwestycją: dotyczą one uzyskania dotacji, utrzymania wsparcia w postaci zielonych certyfikatów, obliczenia zwrotu z inwestycji. Banki niechętnie udzielają na takie przedsięwzięcia kredytu. Nasza ósma biogazownia, którą obecnie budujemy, nie dostała żadnej dotacji, choć składaliśmy wnioski.

Jak powinno wyglądać wsparcie dla biogazowni?

Liderem na rynku są Niemcy, które mają bardzo jasny system dotowania energii zielonej w dłuższej perspektywie czasu. To daje gwarancje obliczenia zwrotu z inwestycji. Dofinansowanie samego przedsięwzięcia powoduje często, że koszty inwestycji są zawyżane. Lepiej jest dotować energię odnawialną, niż inwestycje.

Energianews.pl: Poldanor jako pierwszy zainwestował w Polsce w biogazownie, teraz ma ich już siedem, czy przedsięwzięcie się opłaciło?

Tom Axelgaard:

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji