KOV zapowiada wzrost wydobycia na Ukrainie

Spółka Jana Kulczyka zakończyła na Ukrainie testowanie odwiertu o nazwie O-9. Pod koniec trzeciego kwartału rozpocznie z niego wydobycie gazu

Publikacja: 01.08.2011 13:05

KOV zapowiada wzrost wydobycia na Ukrainie

Foto: Kulczyk Oil Ventures

Kulczyk Oil Ventures zakończył testowanie odwiertu O-9, który jest zlokalizowany na obszarze objętym koncesją Olgowskoje. Prace rozpoczęły się 5 marca 2011 r. Po miesiącu specjaliści spółki dotarli na planowaną głębokość ponad 2,6 km.

W pierwszym etapie testów odkryto zupełnie nowe złoża, które według oceny specjalistów z KOV, zawierają ponad 113 mln m

3

gazu, zdatnych do komercyjnego wydobycia. Ponadto wstępna analiza danych wskazała istnienie około 7 podobnych złóż zlokalizowanych wzdłuż całego obszaru objętego koncesją Olgowskoje. KOV informuje, że 22 lipca rozpoczęły się kolejne prace dotyczące testowanie odwiertu O-9. Również one przyniosły pozytywne wyniki.

W efekcie spółka już pod koniec trzeciego kwartału planuje ruszyć z produkcją z O-9. Zarząd szacuje, że w początkowym okresie wyniesie ona 42,5 tys. m

3

dziennie, z czego na KOV przypadnie  31,1 tys. m

3

dziennie.

Odwiert O-9 jest drugim, wykonywanym od podstaw odwiertem na koncesji Olgowskoje od czasu przejęcia (w czerwcu 2010 r.) przez KOV firmy KUB-Gas, w której ma 70 proc. udziałów. Urządzenie serwisowe zostanie teraz przeniesione na odwiert O-8, który był pierwszym, wykonanym od podstaw odwiertem na koncesji Olgowskoje. O-8 osiągnął głębokość 2,78 km przecinając liczne strefy gazonośne, a jego testowanie rozpocznie się w najbliższych tygodniach.

Podanie informacji o zakończeniu testów na Ukrainie nie miało większego wpływu na notowania spółki. Na otwarciu sesji kurs akcji KOV wyniósł 1,69 zł (wzrósł o 0,6 proc.). Przed południem maksymalna cena po jakiej nimi handlowano, to z kolei 1,72 zł (+ 2,4 proc.).

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie