Kapitał zakładowy spółki PGNiG Energia decyzją dzisiejszego NWZA wzrośnie w ciągu kilku tygodni o 10 mln zł do kwoty 30 mln zł. Zgodnie z przyjętą przez akcjonariuszy uchwałą PGNiG SA obejmie 100 tys. akcji imiennych serii B spółki PGNiG Energia. I to będzie pierwszy etap jej dokapitalizowania, a w sumie ma to być kwota 56,3 mln zł.

Powyższa kwota zostanie przeznaczona na podwyższenie kapitału w spółce Elektrociepłownia Stalowa Wola, które odbędzie się w drodze emisji nowych akcji imiennych, z zachowaniem prawa poboru, w trybie subskrypcji zamkniętej dotychczasowym akcjonariuszom spółki, czyli PGNiG Energia i Elektrownia Stalowa Wola S.A.

W Stalowej Woli ma powstać blok gazowy o mocy 400 MW, który wspólnie przygotowują i realizują Tauron i PGNiG poprzez wyznaczone swoje spółki zależne. Inwestycja ma być gotowa w ciągu 4 lat.

Zarząd gazowego potentata uznał, że jego spółka PGNiG Energia aktualnie potrzebuje na realizację projektu Stalowa Wola środki w wysokości pierwszej transzy, czyli 10 mln zł. Natomiast decyzję o dalszym dokapitalizowaniu odroczył do czasu ustalenia, jak będzie wyglądać struktura finansowania inwestycji i ewentualnego uruchomienia pożyczek.