Bliski koniec wiatrowego boomu - przegląd prasy

Najciekawsze newsy z branży energetycznej wybrał Bartosz Mszyca

Publikacja: 30.08.2011 09:52

:: "Dziennik Gazeta Prawna": Zakaz sprzedaży CO

2

dla Rumunii.

Komisja nadzorująca wykonanie protokołu z Kioto, limitującego emisję szkodzących środowisku gazów cieplarnianych, zakazała Rumunii dalszego handlu tzw. kredytami na produkcję dwutlenku węgla. Ma to związek z nieprawdziwymi danymi o emisji CO2, jakie podał Bukareszt w ubiegłym roku.

(wydanie papierowe)

:: "Dziennik Gazeta Prawna": Bliski koniec wiatrowego boomu.

Dziś z wiatru Polska uzyskuje 2,7 proc. wytwarzanej energii elektrycznej. Krzysztof Żmijewski, ekspert w sprawach energetyki, mówi, że do 2020 r. musimy zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii (OZE) do ponad 15 proc. – To oznacza nawet 8 tys. MW mocy, którą trzeba podłączyć do systemu – mówi Żmijewski. Większość z zielonych inwestycji powstających w Polsce stanowią wiatraki. Inwestorzy planują budowę farm o mocy kilkudziesięciu tysięcy MW w całym kraju. Według ekspertów to bujanie w obłokach. – Moim zdaniem realne jest osiągnięcie pułapu 3 – 4 tys. MW – mówi Wojciech Hann, partner w Energy & Resources Deloitte. Powód?

Niewystarczające tempo inwestowania w budowę i modernizację sieci przesyłowej i dystrybucyjnej na terenie niemal całego kraju.

:: "Puls Biznesu": Licznik bije na niekorzyść PGNiG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje złożyć w ciągu dwóch tygodni w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek, w którym poprosi o zgodę na przejęcie kontroli nad Vattenfall Heat Poland, czyli warszawskimi elektrociepłowniami. PGNiG zależy na szybkiej decyzji urzędu antymonopolowego, ponieważ w zawartej umowie jest klauzula, zgodnie z którą wartość transakcji (2,96 mld zł) jest tak oprocentowana, by Vattenfall nie tracił realnie na wycenie VHP. PGNiG nie ujawnia, jak wysokie jest to oprocentowanie.

(wydanie papierowe)

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie