3 pytania do Tomasza Górskiego

- Tylko nieliczni dysponują taką ilością gotówki, którą mogliby w całości przeznaczyć na zakup elektrowni wiatrowej - mówi Tomasz Górski, koordynator ds. leasingu elektrowni wiatrowych w BZ WBK Finanse & Leasing

Publikacja: 08.12.2011 11:00

Energianews.pl: Zainteresowanie energetyką wiatrową nie słabnie, jak zdobyć kapitał na takie inwestycje?

Tomasz Górski:

Kilka lat temu, kiedy energetyka wiatrowa dopiero zaczynała się u nas rozwijać, instalowano wiatraki używane i bardzo często sprowadzane z zagranicy. Obecnie inwestorzy częściej decydują się na nowoczesne turbiny wiatrowe o coraz większej mocy. To oczywiście wiąże się z większymi kosztami. Tylko nieliczni dysponują taką ilością gotówki, którą mogliby w całości przeznaczyć na zakup elektrowni wiatrowej. Niezbędne zatem staje się pozyskanie kapitału, który umożliwi realizację inwestycji. Niestety, banki w Polsce na razie raczej ostrożnie podchodzą do finansowania elektrowni wiatrowych, stąd uzyskanie kredytu nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego wśród przedsiębiorców zainteresowanych budową farm wiatrowych szybko rośnie popularność leasingu.

Ile kosztują takie elektrownie?

W ostatnich dwóch latach 90 proc. inwestycji sfinansowanych przez BZ WBK Finanse & Leasing stanowiły turbiny używane. Średnia wartość używanego wiatraka finansowanego przez spółkę wynosiła wtedy ok. 500 tys. zł.  Natomiast w tym roku finansujemy już tylko nowe turbiny. Ich koszty są dużo wyższe i wahają się w granicach od 4 do 10 mln zł.

Czy problemy z finansowaniem mogą mieć wpływ na rozwój energetyki wiatrowej?

Kolejne lata upłyną z pewnością pod znakiem intensywnego rozwoju tej części polskiej gospodarki, która jest oparta o odnawialne źródła energii. Duże inwestycje wymagają jednak dużych nakładów finansowych – bez większego otwarcia instytucji finansujących na tego rodzaju przedsięwzięcia nie będzie możliwy rozwój tej branży w takim zakresie, jaki wynika z ustaleń wewnętrznych Unii Europejskiej. Pomocne może okazać się wsparcie programów i funduszy unijnych na lata 2014-2020. Bez względu na ogólną sytuację makroekonomiczną istnieją obszary, których nie powinno dotknąć obniżenie poziomu funduszy przyznawanych przez Komisję Europejską państwom UE. Takim obszarem z pewnością są zmiany klimatu i energia.

Energianews.pl: Zainteresowanie energetyką wiatrową nie słabnie, jak zdobyć kapitał na takie inwestycje?

Tomasz Górski:

Pozostało 95% artykułu
Energetyka
Niemiecka gospodarka na zakręcie. Firmy straszą zwolnieniami
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki