MSP rozważa różne warianty prywatyzacji Lotosu

Ministerstwo Skarbu Państwa rozważa różne warianty prywatyzacji Grupy Lotos SA, ale w najbliższym terminie nie przewiduje wznowienia procesu sprzedaży spółki, powiedział podczas komisji skarbu wiceminister, Jan Bury. Nie ma dziś mowy o żadnej fuzji z udziałem gdańskiej firmy, oświadczył

Publikacja: 15.02.2012 17:01

Resort skarbu w najbliższym półroczu nie podejmie decyzji odnośnie przyszłości Grupy Lotos

Resort skarbu w najbliższym półroczu nie podejmie decyzji odnośnie przyszłości Grupy Lotos

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

W ubiegłym roku MSP bezskutecznie poszukiwało chętnych na swój 53-procentowy pakiet akcji w Lotosie. W połowie stycznia minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił, że w dalszym ciągu będzie poszukiwać dla koncernu inwestora strategicznego i że może on pochodzić z Polski.

-  Na chwilę obecną żadne decyzje dotyczące Grupy Lotos nie zostały podjęte. Myślę, że w najbliższym półroczu takiej jednoznacznej decyzji co do przyszłości Lotosu i przyszłego właściciela minister skarbu nie podejmie - powiedział Bury na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu państwa.

- Rozważane są różne scenariusze, od pozyskania inwestora strategicznego, prywatyzację poprzez giełdę, czy też wariant mieszany - część do inwestora strategicznego, część przez giełdę. Nie ma żadnej decyzji - dodał.

W ostatnim czasie nasiliły się pogłoski, że Lotos mógłby się połączyć z PKN Orlen. O tym, że nie można wykluczyć sytuacji, w której PKN wziąłby udział w prywatyzacji Lotosu, pisał Puls Biznesu, cytując Budzanowskiego.

- Z ust ministra skarbu nie wyszły żadne słowa na temat fuzji Lotosu i Orlenu. Dalsza prywatyzacja Lotosu to nie jest najbliższa perspektywa, najbliższa perspektywa to jest stabilizacja Lotosu - powiedział Bury.

Sceptyczny wobec pomysłu połączenia Lotosu i Orlenu jest prezes Lotosu Paweł Olechnowicz. Jego zdaniem w przypadku fuzji przychody nowego podmiotu byłyby niższe, niż łączne przychody działających oddzielnie koncernów paliwowych.

"Lotos za ubiegły rok (osiągnął przychody - PAP) ponad 28 mld zł, Orlen 106 mld zł. W 2002 r. Lotos jako Rafineria Gdańska osiągnął ok. 6 mld zł, Orlen chyba 23 mld zł. Obojętnie jak zmieniał się rynek, jak kształtowały się ceny,(...) rozwój oddzielny, niezależny jednego koncernu, jak i drugiego powodował, że te wpływy są ogromne. To są też pieniądze z tytułu podatków, trafiające do budżetu państwa, budżetów regionalnych, do kieszeni podatników" - powiedział prezes Olechnowicz podczas obrad komisji skarbu.

Dodał, że gdy dodamy przychody obu spółek w ubiegłym roku, to otrzymamy kwotę ok. 135 mld zł. Zaznaczył, że w przypadku połączenia tych spółek nowy podmiot osiągnąłby przychody w wysokości poniżej 100 mld zł. Podkreślił, że będzie to negatywnie oddziaływać na wpływy podatkowe do budżetu.

Dziennik Gazeta Prawna informował z kolei o możliwej fuzji Lotosu z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA . Pytany o taką możliwość Bury odpowiedział: - Nie rozważamy w tej chwili żadnej fuzji, żadnej decyzji w sprawie dalszej prywatyzacji Lotosu nie ma.

Wiceminister poinformował też, że minister skarbu oczekuje, iż Lotos skoncentruje się na wydobyciu ropy i gazu - mógłby też sobie poszukać partnerów do projektów wydobywczych.

Giełda wycenia Lotos na 3,44 miliarda złotych.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?