Na posiedzeniu w dniu 24 lutego rada nadzorcza Polskiego LNG odwołała Zbigniewa Rapciaka ze stanowiska prezesa Polskiego LNG. - Decyzja została podjęta jednogłośnie po przeprowadzeniu audytu spółki wykonanego na zlecenie rady – informuje Małgorzata Polkowska, rzecznik prasowy państwowego Gaz-Systemu, do którego należy 100 proc. akcji firmy z Świnoujścia.

O co konkretnie chodziło? - Rada nadzorcza na podstawie wyników audytu miała zastrzeżenia do prowadzenia spraw spółki. Raport z audytu wykazał niezadowalający poziom przestrzegania procedur oraz kontroli w zakresie wydatkowania środków finansowych – mówi Polkowska. Dodaje, że stwierdzone nieprawidłowości nie mają jednak żadnego wpływu na finansowanie budowy terminalu LNG.

Rada nadzorcza Polskiego LNG, na okres trzech miesięcy, do pełnienia obowiązków prezesa spółki wydelegowała ze swojego grona Rafała Wardzińskiego. Od 2008 r. zatrudniony jest on w Ministerstwie Skarbu Państwa. Obecnie pełni tam funkcję zastępcy dyrektora departamentu spółek kluczowych. Doświadczenie zdobywał m.in. zasiadając w radach nadzorczych firm energetycznych z udziałem Skarbu Państwa. W spółce Tauron Polska Energia pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady. Wcześniej zasiadał też w radzie Grupy Lotos i PERN "Przyjaźń".

Obecna rada Polskiego LNG składa się z sześciu osób. Oprócz Wardzińskiego zasiada w niej: Jan Chadam (prezes Gaz-Systemu), Krzyszof Żuk (były podsekretarz stanu w resorcie skarbu), Michał Gołębiowski (naczelnik wydziału w departamencie spółek kluczowych resortu skarbu), Wojciech Jędrzyński (dyrektor pionu prawno-organizacyjnego Gaz-Systemu) i Sławomir Śliwiński (członek zarządu Gaz-Systemu).