Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) opublikował dziś tzw. raport z Łebienia dotyczący wpływu poszukiwań gazu łupkowego na środowisko, a dokładniej dokument o nazwie "Badania aspektów środowiskowych procesu szczelinowania hydraulicznego wykonanego w otworze Łebień LE-2H".
Przedstawiono w nim wyniki badań dokonanych podczas zabiegu szczelinowania hydraulicznego polegającego na wtłaczaniu do odwiertu, pod wysokim ciśnieniem, mieszaniny wody, piasku i chemikaliów, które tworzą w skale szczeliny umożliwiające swobodny przepływ gazu.
Ten etap poszukiwań był przeprowadzany w dniach 19-28 sierpnia 2011 r. w otworze o nazwie LE-2H. Wykonywała go należąca do grupy 3Legs Resources spółka Lane Energy Poland. Był to pierwszy w Polsce zabieg szczelinowania hydraulicznego w odcinku poziomym.
Wcześniej, bo w 2010 r., w ramach prac poszukiwawczych wykonano pionowy odwiert o głębokości około 3,5 km oznaczony jako LE-1. Przeprowadzono w nim próbny zabieg szczelinowania na małą skalę. W czerwcu 2011 r. zakończono wiercenie drugiego otworu z odcinkiem poziomym LE-2H. Całkowita głębokość otworu wynosi 4 075 m. Z kolei w poziomie ma on długość 1 000 m.
PIG informuje, że do szczelinowania w Łebieniu, odwiertu LE-2H, zużyto 17,3 tys. m