Grecka rządowa agencja ds. prywatyzacji podała, że dopuściła do grona oferentów spółkę Gazprom Finance V.B., dowiedziała się agencja Nowosti. Rosjanie będą 14 firmą zainteresowaną kupnem DEPA. Grecka firma jest uczestnikiem rosyjskich projektów, m.in. Gazociągu Południowego.

To krajowy monopolista w dostawach gazu do największych greckich przedsiębiorstw, fabryk, instytucji. Ma też 51 proc. udziałów w gazowych spółkach detalicznych i dostawczych dla małego i średniego biznesu. Gaz importuje z Rosji rurociągami przez Bułgarię i Turcję; oraz kupuje LNG poprzez terminal Revithoussa w Salonikach.

Roczne obroty są na poziomie 1 mld euro. W rękach państwa znajduje się teraz 65 proc. akcji; reszta należy do koncernu Hellenic Petroleum. Na sprzedaż zostały wystawione 100 proc. akcji DEPA. Oprócz tego Grecja sprzedaje też większościowy pakiet akcji operatora systemu gazociągów - spółkę DESFA.

Wśród chętnych na greckie akcje jest też drugi rosyjski koncern - grupa Sintez (ofertę złożyła spółka Negusgaz). Pozostali chętnie to firmy m.in. z Włoch, Japonii, Izraela, Azerbejdżanu.