Zakończyły się konsultacje pakietu trzech ustaw energetycznych: prawa o odnawialnych żródłach energii (OZE), prawa energetycznego i prawa gazowego. Dzisiaj ministerstwo gospodarki zaprezentowało podstawowe zmiany, jakie wprowadzi do projektów w stosunku do ich pierwotnej, grudniowej wersji.
Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że większe wsparcie trafi do tzw. mikroźródeł. W ustawie o OZE zostanie wprowadzona dla nich gwarantowana stała cena za energię elektryczną, czyli feed-in-tariff. Starała się o to branża fotowwoltaiczna.
Ministerstwo przychyliło się do głównego postulatu producentów zielonej energii, by nadal istniał obowiązek jej odbioru. Zmieni się jednak zasada obliczania ceny gwartanowanej i wyznaczania ceny zielonych certyfikatów.
Resort zapewnia, że działające instalacje nie będą miały zmienianego wsparcia przez 15 lat od momentu oddania ich do użytku, wyjątkiem jest współspalanie.
- Chcemy istotnie ograniczyć wsparcie dla współspalania. Dla tych instalacji obecny system wsparcia zostanie zachowany tylko do 2020 r. - zadeklarował Janusz Pilitowski, dyrektor departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki.