We wrześniu TGE będzie gotowa z giełdą gazu

- Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, to już we wrześniu powinniśmy być gotowi z uruchomieniem giełdy gazu - mówi Grzegorz Onichimowski, prezes Towarowej Giełdy Energii

Publikacja: 22.06.2012 16:27

We wrześniu TGE będzie gotowa z giełdą gazu

Foto: TGE S.A.

Energianews.pl: Kiedy TGE będzie gotowe do uruchomienia giełdy gazu?

Grzegorz Onichimowski:

To zależy nie tylko od nas. Zanim ruszy giełda odpowiednie działania muszą być podjęte m.in. przez URE, Ministerstwo Gospodarki, Gaz-System oraz PGNiG. TGE w połowie czerwca złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego projekt zmian do regulaminu obrotu. Teraz czekamy na ewentualne uwagi i zatwierdzenie nowego regulaminu. Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem, to już we wrześniu powinniśmy być gotowi z uruchomieniem giełdy gazu. Z organizacją obrotu nie powinno być większych kłopotów, gdyż na podobnych zasadach działa już u nas obrót energią elektryczną. Będzie nawet łatwiej, bo w przypadku energii elektrycznej trzeba bilansować rynek (energia produkowana musi być równa energii pobieranej – red.) co godzinę, a w przypadku gazu raz na dobę.

Czy w Pana ocenie jest szansa na uwolnienie rynku gazu z dniem 1 stycznia i tym samym zwolnienie z obowiązku zatwierdzania taryf przez firmy dostarczające surowiec dla odbiorców instytucjonalnych?

Wierzę, że warto i można to zrobić.

Co dzięki temu zyska TGE, również w wymiarze finansowym?

Będziemy obsługiwać nowy rynek, pozyskamy kolejnych uczestników giełdy oraz zyskamy szansę wprowadzania produktów, które cieszą się coraz większą popularnością. Dziś tworzymy dopiero pierwszy element giełdy gazu z kontraktami dostawnymi. Na tym rynku raczej nie będziemy wiele zarabiać. Dopiero dalszy rozwój giełdy gazu, na której pojawią się bardziej wyrafinowane instrumenty, w tym produkty finansowe powiązane z ceną gazu, pozwolą nam na wypracowanie satysfakcjonujących zysków. Jest na to duża szansa, co najlepiej widać po giełdach towarowych Europy Zachodniej, gdzie instrumenty oparte na gazie są prawdziwym hitem.

- rozmawiał Tomasz Furman

 

Całość wywiadu z Grzegorzem Onichimowskim w sobotnim "Parkiecie"

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie