Transoil Giennadija Timczenko (współwłaściciel gazowego Novatek) przewiozła najwięcej rosyjskiej ropy i paliw w I półroczu - 28,2 mln ton (+9,3 proc.) dowiedziały się "Wiedomosti". Do tej pory liderem przez długie lata była Pierwsza Kampania Towarowa (19,9 mln t), kontrolowana od roku przez innego oligarchę - Władimira Lisina. Wcześniej należała do państwowych kolei - RŻD.

Rok temu przewiozła ona prawie 35 mln ton. Jej słaby wynik to efekt decyzji rządowej o wycofaniu z przewozów kolejowych używanych dotąd, a nie spełniających norm europejskich, cystern. Firma Lisina używała ich dużo więcej niż Timczenko, do tego korzystała z podwykonawców - innych firm transportowych. W sumie PKT miała 230 tys. wagonów, co stanowiło 22 proc. całego rosyjskiego taboru towarowego. Transoil ma 15 tys. swoich cystern i 15 tys. dzierżawi. Są to w większości dużo nowsze wagony aniżeli u PKT.

Giennadij Timczenko, obok gazowego Novateku (drugi po Gazpromie producent gazu w Rosji), jest współwłaścicielem spółki Gunvor (zarejestrowana w Szwajcarii, na Cyprze i w Singapurze) - największego na świecie handlarza rosyjską ropą. W lipcu oligarcha (ma paszport fiński), zapowiedział, że przeniesie do Rosji zarządzanie częścią swoich aktywów. Chodzi m.in. o Volga Resources mającą 23 proc. Novateku; 30 proc. zakładów rybnych Russkie Morie, 80 proc. Stroitransgaz budującej obiekty branży gazowej oraz 25 proc. firmy geodezyjnej Geotek oraz 49,1 proc. niemieckiego ubezpieczyciela Sovag.

Timczenko ma też w swoim portfelu przewoźnika lotniczego klasy biznes Avia group oraz 37,5 proc. spółki wydobywczej Sibur. Jego majątek "RBK daily" ocenia na 24,61 mld dol. Zdaniem gazety, to właśnie mieszkający w Szwajcarii oligarcha jest najbogatszym Rosjaninem.