Chiny wydadzą 372 mld dol. na projekty energetyczne

Chińskie władze poinformowały, że ciągu najbliższych trzech i pół roku przeznaczą 372 mld dol. na projekty związane z ograniczeniem zużycia energii

Publikacja: 22.08.2012 14:27

Chiny wydadzą 372 mld dol. na projekty energetyczne

Foto: Bloomberg

Szybko rosnące tempo wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich trzech dekad sprawiło, że Państwo Środka stało się głównym importerem ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego. Wysokie ceny paliw kopalnych i rosnące w związku z tym wydatki na energetykę doprowadziły jednak do dużych strat w niektórych chińskich przedsiębiorstwach państwowych.

Z tego powodu rząd chiński zamierza do roku 2015 ograniczyć zużycie energii o 16 proc. w porównaniu z poziomem z roku 2010. W samym sektorze przemysłowym wyznaczony cel ma jeszcze wyższy pułap – redukcja ma sięgnąć 21 proc.

W ciągu ostatnich kilku lat Chiny stopniowo zamykały tysiące starych nieefektywnych fabryk i elektrowni zasilanych węglem, zastępując je energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Państwo Środka chce w ten sposób poprawić stan bezpieczeństwa energetycznego.

Zgodnie z aktualnymi założeniami rządowymi, producenci stali muszą ograniczyć zużycie energii na jednostkę produkcyjną o 25 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat, elektrownie zasilane węglem – o 8 proc., a producenci cementu – o 3 proc.

Innym celem władz jest również ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, których Chiny emitują najwięcej na świecie. W ubiegłym roku kraj wyemitował 9,7 mld ton dwutlenku węgla (29 proc. światowej emisji CO

2

). Do 2020 r. emisja CO

2

w przeliczeniu na jednostkę PKB ma zostać ograniczona o 40-45 proc. w porównaniu do roku 2005.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?