Rosneft popada w wielkie długi

Rosyjski gigant paliwowy pożyczy 32,5 mld dol. u zachodnich banków, by kupić konkurencyjny TNK-BP

Publikacja: 22.11.2012 18:35

Rosneft popada w wielkie długi

Foto: Bloomberg

Rosneft chce wziąć jeden 5-letni kredyt na 8 mld dol. oprocentowany stawką LIBOR plus 2 proc. rocznie, dowiedziała się agencja Nowosti. Kredytu udzieli grupa zachodnich 16 banków. Umowa ma zostać podpisana do końca roku, a pieniądze zostaną wydane, wtedy, gdy zażąda tego Rosneft.

Równolegle rosyjski koncern przygotowuje się do zaciągnięcia kredytów krótkoterminowych na kwotę 24,5 mld dol. pod emisję euroobligacji. Emisję poprzedzi prezentacja (road show) w USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, która zostanie przeprowadzona w najbliższym tygodniu.

Interfaks dowiedział się, że także Sbierbank negocjuje z Rosneft warunki udzielenia kredytu. Prezes Herman Gref podał, że na razie porozumienia nie osiągnięto.

Rosneft się zapożycza, by kupić konkurencyjny koncern TNK-BP. Zgodnie z podpisanymi umowami, rosyjski udziałowiec - spółka AAR (oligarchowie Michaił Fridman, Wiktor Wekselberg i Leonid Bławatnik z obywatelstwem USA) dostaną za swoje 50 proc. - 28 mld dol.. Za drugą połowę BP weźmie 17 mld dol. w gotówce i 12,84 proc. akcji Rosneft.

Państwowy gigant musi się śpieszyć, bowiem, jak dowiedziały się rosyjskie media, w umowach zapisano, że od podpisania umów do ich sfinalizowania będą liczone procenty. W wypadku BP będzie to 3,5 proc. od kwoty 16,66 mld dol. od 18 października. A dla AAR - 3,75 proc. od 28 mld dol. od 16 października.

Rosneft chce zakończyć transakcję w połowie 2013 r. A to jak podliczyły Wiedomosti orazcza, że sprzedający zainkasują dodatkowo - prawie 400 mln dol. BP i ok. 700 mln dol. oligarchowie.

Rosneft po kupnie TNK-BP będzie największym producentem ropy na świecie. Z rocznym wydobyciem na poziomie 190 mln ton wyprzedzi koncerny z USA i Arabii Saudyjskiej.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie