Rosjanie muszą zmniejszyć inwestycje

Koncern zainwestuje w przyszłym roku dwa razy mniej niż wcześniej planował. O jedną trzecią ściął też nakłady na lata 2013-2015

Publikacja: 19.12.2012 17:13

Rosjanie muszą zmniejszyć inwestycje

Foto: Bloomberg

W czwartek rada dyrektorów Gazpromu rozpatrzy program inwestycyjny na rok następny i dwa kolejne. Szykują się duże cięcia wydatków, dowiedziały się Wiedomosti. Z planów wyleci kilka dużych inwestycji. Gro pieniędzy wchłonie gazociąg południowy oraz Jamał (nowe złoża i budowa zakładu LNG).

Ten rok koncern kończy inwestycjami na poziomie 31,6 mld dol.. To dużo mniej niż w roku ubiegłym, gdy padł rekord - 51 mld dol. (głównie za sprawą Nord Steram). Pomimo szumnych zapowiedzi, że w roku 2013 poziom inwestycji znów będzie rekordowy, w programie przygotowanym dla rady, figuruje kwota niższa od tegorocznej, a dwa razy niższa od wcześniej planowanej - odpowiednik 27,5 mld dol..

Najwięcej koncern wyda na South Steram (163,5 mld rubli czyli na dziś 5,3 mld dol.); w Jamał zainwestuje 91 mld rubli (ok. 3 mld dol.). Projekty wydobywcze, w budowę magazynów, przesył i przerób na dalekim wschodzie i Syberii Wschodniej to już tylko 50 mld rubli (1,63 mld dol.). Do tego dochodzą wydatki na igrzyska zimowe Soczi - 30,5 mld rubli czyli 1 mld dol. głównie na gazociąg i gazyfikację miasta.

Co do lat następnych to szczegóły nie zostały podane. Wiadomo jedynie, że w 2014 r poziom nakładów wzrośnie do 1,03 bln rubli (33,7 mld dol.) a w 2015 do 40,2 mld dol..Wśród projektów nie ma wydobycia ze złoża Sztokman na Morzu Barentsa. To najbardziej zapóźniony projekt Rosjan. Niedawno Gazprom zapowiedział, że będzie go realizował sam (Statoil i Total straciły cierpliwość). Nie ma także planowanej informatyzacji zatrudniającej ponad 600 tys. ludzi firmy

- Zmniejszenie inwestycji i liczby wielkich projektów byłoby korzystne dla Gazpromu. Ich efektywność rodzi liczne pytania. Inwestorzy nie są przekonani, że Gazprom zachowa dotychczasowy udział w rosyjskim rynku, wobec agresywnego rozwoju Novateku i Rosneft. Do tego koncern traci na rynku europejskim; musi ograniczać eksport i obniżać ceny - ocenia Andriej Poliszczuk analityk Raiffeisenbank w Moskwie.

Eksperci oceniają, że w skutek tegorocznych obniżek cen z datą wsteczną Gazprom musi zwrócić klientom (w tym jest też PGNiG) w sumie prawie 70 mld rubli (2,3 mld dol..).

Koncern zaplanował też wzrost obrotów i zysku netto, będzie on jednak dużo niższy aniżeli w poprzednich latach. Zysk wyniesie w trzech następnych latach odpowiednio: 742,7 mld rubli (24,2 mld dol.), 867,6 mld rubli (28,3 mld dol.) i 1,086 bln rubli (35,4 mld dol.).

W żadnym z tych lat nawet nie zbliży się do osiągnięcia z minionego roku, gdy Gazprom okazał się najbardziej zyskownym koncernem świata (45 mld dol.).

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?