W komunikacie prasowym Petrolinvest poinformował, że otrzymał drugą ratę płatności z tytułu sprzedaży udziałów w kazachskiej firmie Profit. W efekcie do tej pory, do giełdowej spółki, wpłynęło w sumie około 3 mln USD. Petrolinvest przewiduje zakończenie procesu sprzedaży w tym miesiącu. Na początku grudnia spółka podała, że za 50 proc. udziałów w Proficie spodziewa się łącznie około 6 mln USD wpływów.

Dziś Petrolinvest poinformował również o bliskiej sprzedaż drugiej kazachskiej firmy, czyli Emba Jug Nieft. Powinno do niej dojść w lutym, gdyż uzyskano już wszystkie wymagane zgody administracyjno-prawne, potrzebne do zakończenia tej transakcji. Drugą stroną umowy jest Conwell Oil Corporation z Holandii. Od Petrolinestu nabędzie wszystkie 79 proc. udziałów w Emba Jug Nieft. Giełdowa spółka informowała wcześniej, że oczekuje 31 mln zł wpływów z tej transakcji.

Zarząd Petrolinvestu przyznaje, że otrzymuje dużo pytań w sprawie sprzedaży kazachskich aktywów i rozumie zniecierpliwienie akcjonariuszy. - Chcę zapewnić, że spółka od dłuższego czasu robi wszystko, by zamknąć obie transakcje, natomiast nie możemy zapomnieć, że procedury formalno - administracyjne związane ze sprzedażą tego typu aktywów jakimi są licencje, czy kontrakty poszukiwawcze, są wyjątkowo drobiazgowe, a przez to czasochłonne – twierdzi Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu. Dodaje, że w Kazachstanie, tak jak wcześniej zapowiadano, grupa skupi się wyłącznie na pracach na koncesji OTG.

Podczas dzisiejszej sesji kurs akcji Petrolinvestu spadał nawet o 14,3 proc. osiągając cenę 1,02 zł. Ostatnio tak nisko walory spółki były wyceniane w czerwcu ubiegłego roku.