Reklama
Rozwiń

Energia ze słońca w Chinach

W tym roku Państwo Środka zostanie największym rynkiem energetyki słonecznej, wyprzedzając Niemcy

Publikacja: 08.03.2013 11:50

Jak podaje dziś agencja Bloomberg, w tym roku Chiny planują uruchomienie nowych elektrowni słonecznych o mocy 10 GW. Do 2015 r. kraj jeszcze zwiększy moc swoich solarów do 35 GW. Daje to już w tym roku produkcję prądu ze słońca w Chinach na poziomie 34,1 GW (+14 proc. rok do roku). To tyle, ile produkuje w sumie osiem elektrowni jądrowych. Chiny - obecnie największy "producent" CO

2

do atmosfery - chce zmniejszyć emisję, m.in. rozwijając zieloną energetykę.

Wzmożony chiński popyt na baterie słoneczne i inne związane z nimi urządzenia już spowodował spadek cen o 20 proc. W 2012 r. przemysł produkujący na potrzeby energetyki słonecznej miał dynamikę tylko 4,4 proc. z powodu zmniejszenia subsydiów państwowych dla największych producentów z Francji i Hiszpanii.

Popyt na solary będzie w tym roku napędzany także przez USA i Japonię, uważają eksperci Bloomberga. Wzrost energetyki słonecznej w tych krajach także wyprzedza większość rynków europejskich. W 2012 r. nowe instalacje słoneczne w Europie po raz pierwszy spadły, do mniej niż 60 proc. wszystkich nowych mocy.

W Niemczech w 2011 r. z odnawialnych źródeł pochodziło 21 proc. wyprodukowanego prądu. W związku z decyzją o zamknięciu do 2022 r. wszystkich elektrowni jądrowych, Niemcy stawiają na zieloną energię. Do 2050 r. chcą z niej zaopatrywać 80 proc. zapotrzebowania.

Obecnie 5 proc. prądu w Niemczech pochodzi z solarów. Ten rodzaj zielonej energetyki rozwija się w u naszych sąsiadów najszybciej. W ciągu 2012 r. udział w rynku się podwoił. W ubiegłym roku jednak inwestycje spadły.

Energetyka
Strategie spółek pozwolą zarobić, ale nie wszędzie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Energetyka
Rząd znów szuka prezesa URE. Jest cicha faworytka
Energetyka
Dziennikarz "Parkietu" i "Rzeczpospolitej" znów najlepszy
Energetyka
Rozmowy ZE PAK z bankami z szansą na finał. Nadzieje inwestorów rosną
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym