Jak poinformował Joao Conceicao, dyrektor zarządzający w spółce REN, obsługującej terminal w Sines, w najbliższych tygodniach należy się spodziewać kolejnych dostaw surowca z Algierii. Gaz LNG ma być dostarczany do portugalskiego portu przez hiszpańskich przewoźników.

"Dzięki tej inwestycji możemy się już wkrótce spodziewać powstania w pełni zintegrowanego iberyjskiego rynku gazu ziemnego, zwiększenia konkurencji, a w konsekwencji obniżenia ceny surowca dla finalnego odbiorcy" - powiedział Conceicao.

Budowę terminalu LNG w Sines zakończono pod koniec września ub.r. Terminal, zlokalizowany jest 160 km na południe od portugalskiej stolicy, posiada możliwość odbioru skroplonego gazu ziemnego z dużych jednostek pływających, nawet o pojemności 215 tys. m sześc. Łączne możliwości magazynowe obiektu wynoszą 290 tys. m sześc. LNG.

Znaczenie terminalu spółki REN wzrośnie wraz z zaplanowaną na 2020 r. szybką linią towarowych przewozów kolejowych z Sines przez Madryt do Francji i dalej do Europy Środkowej. Pierwsze prace przy jej budowie mają ruszyć w 2014 r. 85 proc. kosztów inwestycji zostanie pokrytych ze środków unijnych.