O budowie kompleksu do przerobu ropy za 78,3 mld rubli (2,52 mld dol.) informuje Rosneft. Rafineria ma rocznie przerabiać na produkty naftowe milion ton ropy. Pierwsza część zakładu zacznie pracę za dwa lata, a całość będzie gotowa w 2018 r.

Rafineria będzie produkować rocznie 475 tys. ton benzyny klasy euro-5 i 400 tys. ton oleju napędowego. Jak podliczyła gazeta Wiedomosti, projekt zakłada inwestycje na poziomie 344 dol. do każdej baryłki przerobionej ropy.

To niezwykle wysokie koszty, gdy porównamy je z tym, że Rosneft kupiła niedawno udziały w rafineriach Europy (Niemcy, Włochy), gdzie koszt to 20-25 dol. na baryłkę. Zdaniem ekspertów, kosztorys rafinerii jest ewidentnie zawyżony. Inwestycja kosztuje więcej niż wynosi roczny budżet Czeczenii. W kwietniu Rosneft skrytykował prezydent republiki Ramzan Kadyrow. Stwierdził, że koncern pompuje ropę w republice (ok. 1 mln ton rocznie), ale nie płaci podatków do lokalnego budżetu ani nie tworzy nowych miejsc pracy, więc Czeczeńcy nic z tego nie mają.

Rosneft po kupieniu TNK-BP ma największe wydobycie na świecie - w tym roku powinno sięgnąć 190 mln ton Rosja wypompowała w minionym roku najwięcej na świecie - 511,4 mln ton.