O decyzji wykupu akcji Itera z rąk założyciela firmy Igora Makarowa, dowiedział się Kommersant. Rosneft ma już 51 proc. akcji Itera, a teraz komitet inwestycyjny Rosneft zgodził się na propozycję zarządu - wykupu pozostałego pakietu.

Według gazety, przyczyną sprzedaży firmy przez Makarowa jest brak środków na rozwój koncernu w ramach utworzonego w lutym 2012 r. z Rosneft wspólnego przedsięwzięcia. Natomiast Rosneft w ogóle nie jest zainteresowana partnerstwem w gazowym biznesie i woli mieć 100 proc. akcji Itera.

Dzięki tej transakcji największy koncern paliwowy Rosji zyskał poważne aktywa gazowe. Itera to po Novateku drugi największy niezależny producent gazu w Rosji. Wydobył dotąd na swoich złożach ok. 250 mld m3 gazu (połowa rocznego wydobycia Gazpromu).

Prezes Rosneft Igor Sieczin mocno stawia na gazową branżę. W 2012 r Rosneft znalazł się na trzecim miejscu w Rosji pod względem wydobycia gazu (ok. 14 mld m3) po Gazpromie i Novateku. To efekt zakupu TNK-BP, który też miał znaczne zasoby gazowe.

Na Iterze gazowy apetyt Rosneft się nie skończy. Sieczin chce też kupić gazowe aktywa w Jakucji, wystawione na sprzedaż przez koncern diamentowy Alrosa.