Paliwo przyszłości na Kurylach

Jest go na szelfie wysp Kurylskich tyle, ile wynosi połowa gazowych zasobów świata. Rosjanie chcą go wydobywać z Japończykami. To może być rewolucja podobna do boomu na łupki.

Publikacja: 19.06.2013 17:21

Paliwo przyszłości na Kurylach

Foto: Bloomberg

Dalekowschodni Instytut Rosyjskiej Akademii Nauk zaproponował Rosneft wydobycie tzw. gazowych hydratów na szelfie wulkanicznych Wysp Kuryskich, dowiedziała się gazeta Kommersnat.

Gazowe hydraty zwane też płonącym lodem to struktury krystaliczne powstałe z połączenia gazu ziemnego i wody w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Hydraty uważane są za niekonwencjonalne źródło energii, do tego bardzo perspektywiczne. Według oceny rosyjskich uczonych w szelfie Kuryli zalega ok. 87 bln m3 gazu - to połowa światowych zasobów gazu ziemnego.

Rosjanie dowodzą, że choć na dziś wydobycie hydratów jest skomplikowane technologicznie i drogie, to za 10-20 lat może znacząco wpłynąć na sytuację w światowej energetyce. Andriej Trofimuk wybitny rosyjski geolog, odkrywca największych złóż ropy, twierdzi, że gazowe hydraty, to paliwo przyszłości numer jeden. Są w dnie każdego morza i oceanu.

Dziś problemem są wysokie koszty wydobycia, dziś szacowane na ok. 150 dol. na 1000 m3 gazu.

Dlatego uczeni chcą z pomocą Rosneft, zainteresować wydobycie płonącego lodu firmy azjatyckie, szczególnie z pobliskiej Japonii. W marcu to właśnie Japończycy z Japan Oil, Gas and Metals National Corporation (JOGMEC) dokonali jako pierwsi na świecie, wydobycia gazu z płonącego lodu  z dna morskiego 50 km od wschodnich brzegów wyspy Honsiu.

Zdaniem rosyjskiego resortu energetyki największym zagrożeniem dla interesów Gazpromu na świecie nie jest ani gaz łupkowy, ani LNG, ale właśnie hydrat gazowy.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?