Unipetrol nie sprzeda Paramo

Należąca do PKN Orlen czeska grupa paliwowa Unipetrol zrezygnowała z planów sprzedaży producenta olejów i środków smarnych Paramo - poinformował szef rady nadzorczej spółki.

Publikacja: 02.07.2013 11:42

Unipetrol nie sprzeda Paramo

Foto: Bloomberg

- Nie chcemy jej już sprzedawać, choć w przeszłości to rozważaliśmy - powiedział Jacek Krawiec cytowany przez dziennik Hospodarske Noviny.

Unipetrol planował sprzedaż Paramo w tym roku.

Krawiec dodał, że Orlen byłby zainteresowany dalszymi przejęciami na czeskim rynku, gdyby pojawiły ku temu okazje, jak w przypadku ewentualnej prywatyzacji państwowego operatora rurociągów Cepro.

- Spółka chce zaproponować czeskiemu rządowi kilka opcji współpracy - poinformował Krawiec.

Dodał, że "nie może wykluczyć" scenariusza, w którym Unipetrol zwiększyłby swój 51,2-proc. udział w Ceska Rafinerska, gdyby jeden z mniejszościowych udziałowców - Royal Dutch/Shell czy ENI - zdecydował się wycofać. Wówczas spółka mogłaby wymienić taki pakiet za udział w Cepro, poinformował Krawiec.

W 2012 r. Unipetrol miał 4 mld koron straty operacyjnej z powodu odpisów na utratę wartości swoich aktywów rafineryjnych. Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł poprawę wyników, która jednak nie pozwoliła spółce wyjść nad kreskę. Po pierwszych trzech miesiącach 2013 r. firma zanotowała stratę w wysokości 148 mln koron straty netto i 70 mln straty operacyjnej, bo zawiniły rezultaty rafinerii i segmentu detalicznego. Na cały rok zapowiedziała jednak zysk operacyjny.

Na początku ubiegłego miesiąca spółka zaprezentowała nową strategię, która zakłada, że w latach 2013–2017 Unipetrol planuje przeznaczyć 19 mld koron, czyli 3,17 mld zł na inwestycje. Większość pieniędzy zostanie wydane na przeznaczona na przedsięwzięcia w segmencie petrochemicznym i energetycznym. Unipetrol planuje m.in. wybudować nowe bloki energetyczne i zmodernizować już funkcjonujące, dzięki czemu będzie mogła produkować więcej tańszej energii elektrycznej i pary wodnej.

- Nie chcemy jej już sprzedawać, choć w przeszłości to rozważaliśmy - powiedział Jacek Krawiec cytowany przez dziennik Hospodarske Noviny.

Unipetrol planował sprzedaż Paramo w tym roku.

Pozostało 89% artykułu
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie
Energetyka
Rosyjski szantaż w Famurze. Chcą odkupić udziały warte 70 mln zł za 1 tys. euro
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Energetyka
Rekordowe rządowe subsydia energetyki. Wszystko przez kryzys energetyczny
Energetyka
Inwestycja z pomocą banku