O zmianach w dotychczasowej umowie informują dziś Francuzi poprzez agencję AFP. Obniżkę cen rosyjskiego gazu Francuzi negocjowali od czerwca. W tymże czerwcu wiceprezes Aleksandr Miedwiediew informował o negocjacjach, gdzie Rosjanie są skłonni na zniżkę „nie większą niż 7 proc.".

Podobną zniżkę Gazprom był gotów dać swojemu najbliższemu partnerowi unijnemu - włoskiej Eni. Ile GDF wynegocjował w rzeczywistości, strony nie podają. Tak Francuzi jak i Włosi to kluczowi partnerzy Gazpromu w budowanym gazociągu South Stream.

Jak przypomina portal Lenta, już w styczniu wielu klientów Rosjan wyrażało niezadowolenie z cen kupowanego gazu oraz klauzuli „bierz lub płać". W latach 2012-2013 Gazprom miał procesy w sądach arbitrażowych z czeskim oddziałem niemieckiego RWE, polskim PGNiG oraz niemieckim E.On. 30 lipca pozew przeciwko Rosjanom złożyła włoska spółka Edison, kontrolowana przez francuski EdF.

W końcu czerwca Gazprom podał, że zwrócił w I kw. 2013 klientom nadpłacone kwoty z kontraktów na sumę 700 mln dol.. W ubiegłym roku zwroty wynikające z przyznanych zniżek ze wsteczną datą, kosztowały Rosjan 68 mld rubli (2,06 mld dol.).