- Myślę, że nie będzie na rynku ropy dramatycznego rozwoju sytuacji; cena będzie się wahać, że w rozsądnych granicach - cytuje Igora Sieczina agencja Prime. Dodał, że Rosneft „aktywnie pracuje ze światowymi kupcami i zawiera długoterminowe kontrakty, które są kluczowe dla ustabilizowania poziomu cen ropy".

Prezes Rosneft spotkał się dziś na Kremlu z premierem Dmitrijem Miedwiediewem.. Panowie rozmawiali o rynku ropy, od której zależy budżet Rosji. Dochody z ropy i gazu stanowią ok. połowy wszystkich.

Przyjęty niedawno projekt budżetu na następny rok premier określił jako „umiarkowanie konserwatywny". Zdaniem Miedwiediewa, dla Rosji ważne by „sztucznie nie nadmuchiwać kontraktów, jak to miało miejsce w czasie kryzysu 2008-2009.

Rosja jest największym producentem ropy na świecie. W ubiegłym roku wydobycie wyniosło 514 mln ton, z czego połowa popłynęła na eksport. W tym roku Rosneft planuje wydobycie na poziomie 206 mln t, dzięki przejęciu koncernu TNK-BP. Będzie to najwyższe wydobycie jednej firmy.