Za 1,8 mld dol. włoskie Enel sprzedał Rosjanom 19,6 proc. w firmie SeverEnergia, głosi komunikat Rosneft. Transakcja jest skomplikowana. Kupującym okazał się Intera - gazowa spółka zależna Rosneft, a kupił 40 proc. w firmie Arctic Russia B.V., co daje pośrednio także 19,6 proc. w kapitale SeverEnerga.

W firmie tej 51 proc. akcji ma spółka Jamał rozwitie (rozwój), należąca do Novateku i Gazprom neft. Pozostałe 49 proc. posiadały Arctic Russia B.V., Enel i Eni. Do Severenerga posiada licencje na 9 złóż z zasobami w sumia na 7,3 mld baryłek ekwiwalentu naftowego. Spółka była częścią koncernu Jukos, zanim w 2004 r koncern nie został przez władze doprowadzony do bankructwa a właściciele (Michaił Chodorkowski i Płaton Lebiediew) do dziś siedzą w kolonii karnej. Główne aktywa Jukosu przejęła po zaniżonej, zdaniem ekspertów, cenie, nielicząca się na rynku państwowa Rosneft.

Nowy zakup daje Rosneft dostęp do pokaźnych zasobów gazu, co odpowiada strategii osiągnięcia 100 mld m3 gazowej produkcji rocznie. Koncern już zawarł umowy z klientami na dostawy 72 mld m3.