Łukoil już kontroluje zakłady petrochemiczne ISAB ( ma 80 proc.). Po kupnie 20 proc. od włoskiego ERG Rosjanie będą jedynymi właścicielami. W  końcu tygodnia transakcję zatwierdziła rada dyrektorów ERG, podała agencja Reuters.

- Dzięki tej transakcji zakończymy wyjście z branży petrochemicznej, co jest zgodne z nową naszą strategią. Jest ona nakierowana na inwestowanie w rynki narażone na mniejsze wahania - skomentowała dyrektor wykonawczy ERG Luca Bettonte.

Łukoil przejmie całą sycylijską rafinerię do końca roku. W sumie Rosjanie zapłacili 2,5 ml euro. Pierwszy 49 proc. akcji kupili w 2009 r za 1,45 mld euro.

Co dostali za te pieniądze? ISAB składa się z dwóch rafinerii o mocy 16 mln ton benzyn i oleju napędowego rocznie. Dzięki temu Łukoil uniknął konieczności budowy nowej rafinerii na terenie Iraku. Rosjanie są tam operatorami największego złoża Zachodnia Kurna-2. Łukoil chce z tam rocznie pompować do 50 mln t ropy.

Jeszcze w tym roku Bagdad ogłosi przetarg na inne gigantyczne złoże Nasiria (zasoby 4,5-5 mld ton). Warunkiem jest budowa rafinerii w Iraku. Rosjanie chcą powalczyć o złoże, proponując przerób na Sycylii.