Zgodnie z umową Rosneft będzie co roku kierować do Chin 10 mln ton; Chińczycy zapłacili już jedną trzeci ceny kontraktu. Rosjanie podpisali też kontrakt z innym chińskim gigantem CNPC. Zawiera on harmonogram uruchomienia rafinerii w Chinach, która będzie przerabiać rosyjską ropę. Rosjanie będą tam jedynym dostawcą. Zakłady ruszą w latach 2019-2020.

Tym samym Chiny staną się w najbliższych latach głównym rynkiem zbytu dla Rosneft. Obecnie Rosjanie sprzedają tam 15 mln t ropy rocznie nitką rurociągi Wschodnia Syberia-Pacyfik. Zgodnie z kontraktem z 2009 r Rosneft i Transneft (operator przesyłu) dostały już awansem 25 mld dol... Latem strony podpisały umowę zwiększającą przesył do 31 mln ton rocznie.

Portal Lenta przypomina, że w ostatnim czasie chińskie koncerny z klientów, stał? się też inwestorami w kilku projektach wydobywczych wewnątrz Rosji. I tak CNPC objął 20 proc. w projekcie LNG Jamał - budowanym przez Novatek i Total zakładzie skraplania gazu. Także Petrochina chce zainwestować co najmniej 10 mld dol. w złoża Rosji.