MOL sprzeda posiadane 49,08 proc. firmy INA. Jako powód podano nic nie mówiącą - „maksymalizację swoich inwestycji", podała agencja Nowosti. Ale naprawdę chodzi o konflikt Węgrów z chorwackim rządem. Kolejna runda rozmów, która odbyła się w sobotę, zakończyła się niczym. Strony pozostały w ostrym konflikcie.
Problemy pojawiły się po tym jak nowy rząd wszczął postępowanie w sprawie poprzedniego premiera Ivo Sanadera, który miał zbyt szybko zgodzić się na przejęcie przez Węgrów pakietu kontrolnego INA.
W 2012 r sąd w Zagrzebiu zdecydował o winie Sanadera. Udowodniono mu wzięcie 5 mln euro łapówki za zgodę na sprzedaż INA (oskarżenie mowiło o 10 mln euro0.
Były premier dostał 10 lat więzienia. We wrześniu tego roku Chorwacja wystawiła międzynarodowy list gończy (poprzez Interpol) za prezesem MOL - Zoltanem Hernadim.
Węgrzy odpowiedzieli na to oświadczeniem o zagrożeniu narodowego interesu i odmową przesłuchania i wydania szefa MOL. Nie wiadomo komu Węgrzy sprzedadzą swój pakiet. W rękach chorwackiego skarbu państwa jest 44,84 proc. akcji INA.