– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji – mówi Gerhard Bauer, prezes LOTOS E&P Norge.

– Koncesje znajdują się na obszarach, którymi interesujemy się już od pewnego czasu. Decyzja norweskich władz jest zgodna z naszymi oczekiwaniami i ambicjami. Potwierdza ona, że w norweskim przemyśle naftowym spółka LOTOS Norge jest uważana za kompetentnego operatora - dodaje

Obie koncesje położone są w południowej części Morza Północnego. Koncesja 503 C znajduje się na wschód od pola Sleipner (gdzie Statoil, ExxonMobil i Total wydobywają gaz i kondensat). Koncesja 498 B jest położona na północny zachód od pola Ula (gdzie BP i DONG wydobywają ropę naftową). Partnerami LOTOSU na obu koncesjach są firmy Edison International, North Energy, Lime Petroleum i Skagen44.

Jak zapowiada prezes Bauer, decyzje dotyczące działań spółki na nowych koncesjach zapadną na przełomie lat 2014/2015. Po podpisaniu dokumentów koncesyjnych, co ma nastąpić w lutym br., LOTOS Norge będzie miała udziały w 26 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na ośmiu z nich spółka będzie pełnić funkcję operatora. Norweskie władze wydały decyzje (o przyznaniu koncesji) po ocenie aplikacji 50 firm, które wzięły udział w rundzie APA 2013 (Awards in Pre-defined Areas). Łącznie w tej rundzie 48 firm otrzymało 65 nowych koncesji.