Ostatnia ocena Rosneft była na poziomie BBB- z prognozą „stabilny". Teraz Fitch zdecydował o wycofaniu ocen. „Nie posiadamy wystarczającej informacji do analizy, po tym jak Rosneft zdecydował o zakończeniu swojego udziału w procesie oceny. W związku z tym Fitch przestaje prowadzić analityczne sporządzanie ratingów koncernu" - cytuje za Fitch agencja Prime.

Fitch wycofał też oceny spółek zależnych Rosneft - Rosneft International Finance Limited i Rosneft International Holdings Limited (dawny TNK-BP International Ltd.) i Rosneft Finance S.A. (dawny TNK-BP Finance S.A.).

Nie wiadomo co jest powodem zerwania współpracy. Żadna ze stron tego nie tłumaczy. W styczniu państwowy VTB - drugi największy bank Rosji, oburzył się na ogłoszony przez Fitch swój niższy rating. Tłumaczył, że bank nie utrzymuje kontaktów z agencją Fitch od 2012 r (wtedy zerwał współpracę -red). Agencja nie ma więc ona dostępu do informacji niepublicznych, którą otrzymują inne agencje. Dlatego nie ma pełnych danych do obiektywnej oceny kredytowej jakości banku.

Bank bez ogródek ujawnił, że zrezygnował z Fitch wobec „skrajnego braku profesjonalizmu zespołu analityków mających oceniać rosyjskie banki".

Rosjanie dodają, że po zerwaniu współpracy agencja podjęła szereg negatywnych działań w stosunku do VTB oraz formułowała wiele negatywnych komentarzy w prasie światowej. „Oceniany to jako próbę nacisku na VTB, który był jednym z największych klientów agencji w Rosji i WNP".