Aleksiej Miller i wiceprezes oraz szef Gazprom Export Aleksandr Miedwiediew spotkali się z Gunterem Oettingerem, by rozmawiać o bezpieczeństwie dostaw rosyjskiego gazu do Unii, podały służby prasowe w Brukseli.

Rosja ma obecnie ok. 31 proc. rynku gazu w Unii, z czego prawie 80 proc. jest transportowanych przez Ukrainę. Wcześniej Oettinger zapewniał, że Unia nie obawia się kłopotów z dostawami. Teraz jak powiedział agencji Nowosti przedstawiciel komisarza „ Wykorzystał on możliwość spotkania z szefami Gazpromu, by podkreślić wagę bezpiecznych i pewnych dostaw rosyjskiego gazu".

Agencja przypomina, że w końcu marca liderzy Unii debatowali nad zmniejszeniem zależności wspólnoty od importu surowców energetycznych z Rosji. Raport z analizą sytuacji oraz propozycjami zostanie przygotowany na szczyt 26-27 czerwca.

Unijny prezydent Herman van Rompuy zapowiedział, że Europa chce zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji obniżając popyt, zwiększając efektywność swojej energetyki, różnicując dostawy oraz źródła produkcji energii.