Konsorcjum Technip oraz japońskich firm JGC i Chiyodaeju podpisały kontrakt z Jamał LNG (Novatek, Total i CNPC) na budowę zakładu skraplania gazu o mocy 16,5 mln ton rocznie. Będzie to największy tego typu zakład w Rosji i jeden z największych na świecie.

„Sytuacja na Ukrainie w żaden sposób nie zmieniła naszego projektu. Mam nadzieję, że sektor energetyczny nie ucierpi w wyniku tamtych wydarzeń - powiedział Terry Pilenko dyrektor generalny francuskiej firmy dla gazety Eko.

Kompleks Jamał LNG będzie się składach z trzech części produkcyjnych po 5,5 mln ton każda. Prace przygotowawcze trwają od 14 miesięcy. Biorąc pod uwagę skrajnie trudny klimat półwyspu jamalskiego, potrzebne były liczne ekspertyzy uwzględniające pracę w tych warunkach. Pierwsza część fabryki ma być gotowa w 2017 r.

Francuzi i Japończycy nie tylko zbudują zakład, ale i dostarczą i zamontują potrzebne urządzenia. Inwestorem jest rosyjski Novatek (60 proc.) oraz Total (20 proc.) i CNPC (20 proc.). Cala wartosć inwestycji to 27 mld dol..

Jest to drugi wielki kontrakt Technip. W połowie kwietnia firma podpisała umowę zw Angoli na dostawę urządzeń na kwotę 3 mld euro.