Gazprom podpisał w St Petersburgu dwie umowy z krajowymi konkurentami. Novatek sprzeda 3 mln ton rocznie LNG, z budowanego na Półwyspie Jamalskim zakładu skraplania gazu (inwestycja z Total i CNPC). Zakład ma mieć moc 16,5 mln ton rocznie. Kontrakt opiewa na 20 lat.

Umowa z Łukoil to dokument o partnerstwie strategicznym w latach 2014-2024. Do tej pory koncern Wagita Alekpierowa unikał współpracy z gazowym monopolistą. Teraz w zamian za  transport przez Gazprom gazu ze złóż Łukoilu, ten dopuści koncern do swoich ropociągów. Strony mają też współpracować w poszukiwaniu, wydobyciu, transporcie i przerobie ropy i gazu z szelfu Rosji.

Wobec groźby odcięcia rosyjskich koncernów od zachodnich technologii wydobywczych, Łukoil jest jedyną rosyjską firmą, która ma doświadczenie i sprzęt w podwodnych wierceniach, podał Interfaks.

Gazprom ma obecnie jeden zakład skraplania gazu na Sachalinie (10 mln ton rocznie). W planach jest budowa drugiego pod Władywostokiem, ale to inwestycja, która rozpocznie się za kilka lat. Powiązana jest bowiem z uruchomieniem nowych złóż w Jakucji i na Sachalinie. Aby wywiązać się więc z podpisanych umów koncern musi kupować u konkurencji. Zakład na Jamale ruszy w 2016 r.