Całą noc ponad setka strażaków z 28 jednostek walczyła z pożarem rafinerii w Aczine w Kraju Krasnojarskim, podała agencja Prime. Wybuch kolumny i jej zawalenie się uszkodził inne obiekty rafinerii i spowodował wstrzymanie pracy zakładów. Wskutek wybuchu zginęło 5 osób, ale liczba ofiar może wzrosnąć, bo 3 osoby uznano za zaginione a 7 trafiło do szpitali w stanie ciężkim.

Obecnie strażakom udało się zlikwidować otwarty ogień zawalonej kolumny, trwa dogaszanie pozostałych obiektów; na miejscu pracują śledczy; wiadomo już, że zostały naruszone zasady bezpieczeństwa. Zakłady nalezą do największego koncernu paliwowego Rosji - państwowego Rosneft. Rafineria produkuje 100 rodzajów produktów naftowych, zatrudnia ponad dwa tysiące ludzi i przerabia rocznie 7,5 mln ton ropy. Obecnie prowadzone tam były prace modernizacyjne i być może to one były przyczyną nieszczęścia.

To już drugi w tym roku poważny pożar w rafinerii Rosneft. W lutym trzy cysterny z produktami naftowymi najpierw się wykoleiły a potem zapaliły tuż pod stacją nalewową rafinerii koncernu pod Riazaniem. Z pożarem walczyło 22 jednostki specjalistyczne straży. Udało im się nie dopuścić ognia do zakładów przerobu ropy oraz magazynów.